iPhone’u hacker’lardan koruyun

0

Akıllı telefonunuzun verilerinin çalınması demek, adres defterinizdeki herkese sizin adınıza erişim sağlanması, mesajların, notların, fotoğrafların ve videoların görülmesi anlamına geliyor. Bununla karşılaşmamak için alabileceğiniz bazı önlemler var.

iOS’u güncel tutun

Telefonunuzu güvende tutmak için ilk işiniz güncel yazılım kullanmak olmalı. Yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri, iPhone ve iPad’e sadece yeni özellikler katmakla kalmıyor, aynı zamanda güvenlik açıklarını da kapatıyor.

Ancak, en güncel sürümü yüklemeden önce bir süre beklemenizde de fayda var. Zira bazen yeni iOS sürümünün kendine has problemleri de olabiliyor. Güncel kalacağım düşüncesiyle telefonunuzun kilitlenmesi, bazı işlevlerin problemler yaşatması muhtemel.

iOS güncellemesi yapmak için Ayarlar’ı açın. Genel’e dokunun ve Yazılım Güncellemesi’ni seçin.

Parolanızı daha güvenli hâle getirin

İçerisindeki hassas veri miktarı arttıkça, güvenlik bariyerinin önemi de artıyor. Parola kullanmaya devam etmek istiyorsanız, 4 yerine 6 haneli bir parola kullanabilirsiniz. Daha da güvenli olsun isterseniz harflerin de dahil olduğu bir parola en güvenlisidir.

Sistem kilidini açmak için bir desen kullanıyorsanız, bunu da sık sık yenilediğinizden ve kimseye göstermediğinizden emin olmalısınız.

Değişiklik için Ayarlar altından Touch ID ve Parola menüsüne girin. Burada tüm ayarlar menüde yer alıyor. Harf kullanacağınız parolalar içinse Basit Parola özelliğini kapatabilirsiniz.

Basit parolalardan kaçınmanız ve belirli aralıklarla parolalarınızı güncellemeniz gerektiğini ise ekleyeyim.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Öyle bir dönemdeyiz ki, verilerimiz sadece cihazlarımızda değil, internette yani bulut üzerinde de depolanıyor. Dolayısıyla verilerimizi çalmak isteyen birisinin fiziksel olarak cihazımıza erişimi olmasına gerek kalmadı. Buluttaki dosyalarınızı koruyabilmek için de Apple kimliği ve iCloud’u iki aşamalı kimlik doğrulamaya geçirebilirsiniz.

Böylece sisteme parolayla giriş yaptığınızda bir de altı basamaklı doğrulama kodu sorar. Bu da, verilere erişenin siz olduğunu garanti altına alır.

Bunun için Ayarlar menüsünden Parola ve Güvenlik’e girin. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’a dokunun. Sürdür’e dokunun.

Daha sonra doğrulama kodunun geleceği telefonu girin. Kodlar kısa mesajla ya da telefon aramasıyla alınabiliyor.

Jailbreak yapmayın, kırılmış uygulama kullanmayın

Jailbreak işlemiyle telefonunuzu ‘kırdırmak’ başta birçok avantaj sunuyor gibi gözğkebilir. Örneğin birçok ücretli uygulamayı ücretsiz olarak sisteminize kurmak cazip gelebilir.

Fakat jailbreak, sistemin koruma mekanizmalarının bir kısmını devre dışı bırakıyor. Bu yüzden virüslü ya da diğer zararlı yazılımlarla dolu uygulamalar sisteminize rahatça girebilir.

Zaten korsan uygulamaların çoğunda bu tip zararlı bölümler yer alarak, uygulamayı kıran kişilere çeşitli verileri gönderir. Bu da kredi kartı bilgileriniz başta, birçok kritik veriyi kaybetmenize sebep olabilir.

Telefonunuzu sadece güvendiğiniz bilgisayarlara bağlayın

2014 yılının sonunda WireLurker adlı zararlı yazılım ciddi bir ivme yakaladı. Bilgisayara yerleşen bu truva atı, USB ile bağlanan iPhone’lara bulaşarak 400 bin cihaza yerleşti.

Daha çok jailbreak yapılmış telefonlarda etkinleşse de, standart iPhone’lar da zarar gördü. Bu yüzden güvenli olduğundan emin olmadığınız bilgisayarlara telefonunuzu bağlamanızı tavsiye etmiyorum. Anti virüs koruması olan ve güncellemeleri tam bir bilgisayara ise rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Bu durum şarj istasyonları için de geçerli. Telefonunuzu şarj eden kablonun diğer ucunda bir bilgisayar olmadığından emin olduğunuzda bu istasyonları kullanın.

Güvenli Wi-Fi ağlara bağlanın

Herkese açık kablosuz ağlar hack’lenmek için en uygun noktalardan birisidir. Bir parolası bulunmayan ve çok kişinin bağlandığı ağlarda VPN kullanmalısınız. Böylece iletişiminiz şifrelenerek parolalarınızın ve iletişiminizin kötü niyetli ellere geçmesini önler.

Kilit ekranında Siri’yi kapatın

Siri harika bir asistan ve birçok işi kolaylaştırıyor ama kilit ekranında herkesin sesi ile etkinleştirilebilen Siri, bazı kişisel verilere erişim sağlayabiliyor. Bazen de Apple’ın henüz farkında olmadığı bir açık ile sisteme erişim imkânı verebiliyor.

Ayarlar’dan Siri’yi seçin ve Kilitliyken Erişim özelliğini kapatın.

 

Cevap bırakın