Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GeneliPhone'u Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları

  iPhone’u Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları

        iPhone’unuzun kaybolması ya da çalınması oldukça can sıkıcı olabilir ve bunun daha da kötüsü kişisel verilerinizin başkalarının eline geçmesidir. Neyse ki telefonunuz başkasının eline geçse bile, verilerinizin kolayca ele geçirilemeyeceğinden emin olmak için birkaç ayarlama yapmak rahatlatıcı olacaktır. iPhone’u Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları başlıklı yazımda, telefonunuz başkasının eline geçse bile kişisel verilerinize erişilmesini engellemek için yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

        iPhone’u daha güvenli hale getirmek için yapılması gerekenleri sıralayarak devam edelim.

  Kilit ekranından özelliklere erişimi sınırlayın

        iPhone, kilit ekranında pek çok yararlı özelliğe erişmenizi sağlar. Telefonunuz çalındığında cihazı ele geçiren kişi, kilit ekran özellikleri ile kişisel verilerinize erişim sağlayabilir.

        Birkaç özelliği devre dışı bırakarak kilit ekranını daha güvenli hale getirebilirsiniz. Kilit ekranını daha güvenli yapmak için, Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeleri Göster’den  Kilit Açıldığında öğesini seçin. Daha sonra,  Ayarlar > Siri ve Ara’ya giderek  Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Ver’i devre dışı bırakın . Son olarak, Ayarlar > Yüz Kimliği ve Parola bölümüne gidip parolanızı yazdıktan sonra Kilitlendiğinde Erişime İzin Ver bölümüne geçiş yapın. Buradaki tüm seçenekleri gözden geçirip telefonunuz kilitliyken erişilebilen her şeyi devre dışı bırakarak cihazı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  Hassas veriler için ek kilit koyma

        Telefon başkasının eline geçtiğinde, ekran kilidi sayesinde belli bir güvenlik sağlanmış olacaktır. Diğer taraftan, uygulamalar için de Face ID kilidi oluşturabilirsiniz. Uygulamalar açılırken Face ID kilidi koyduğunuzda, kilitlenmemiş iPhone başkasının eline geçse bile, bankacılık veya sosyal medya gibi uygulamalara erişim mümkün olmayacağından, kişisel verileriniz de korunmuş olacaktır.

        Birçok uygulama, kimlik doğrulaması için Face ID’yi etkinleştirmenize izin veriyor. Önemli verilerinizin bulunduğu uygulamalar için Face ID desteği olanları tercih etmeniz yararlı olacaktır.

  Ekran Süresini kısıtlama

        Ekran süresi, iPhone’unuz çalıştığı sürece işlemlerinizi kaydeder. Bu durumu telefon çalındığında bir avantaj haline getirmek için, Ayarlar > Ekran Süresi > Ekran Süresi Parolasını Kullan seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Bu özelliğin aktifleştirilmesi, belirli ayarların değiştirilmesini engelleyeceğinden, ekran süresine, ekran kilidi dışında farklı bir parola belirleyerek de, güvenliği bir katman daha artırmış olursunuz. iPhone’u Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları

        Ekran süresi ekranında, İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na giderek, Hesap Değişikliklerine izin verme seçeneğini kapatabilirsiniz.

  SIM kartına şifre koyma

        SIM kartınızı dört haneli bir PIN ile kilitleyebilirsiniz. Telefonunuz başkasının eline geçtiğinde, SIM kartınızı başka bir telefona takarak verilerinize ulaşabilir. Karta şifre konulduğunda rehber verileri de korunmuş olacaktır. SIM kartına şifre koyduğunuzda, telefon kapatılıp açılsa bile, mobil verilere otomatik olarak bağlanması da engellenecektir.

        SIM kartı şifreli bir iPhone kapanıp açıldığında, otomatik internet bağlantısı yapmadığını söylemem gerekiyor. Örneğin, internet bağlantısı gerektiren iPhone’umu Bul gibi güvenlik özelliği, telefon kapanıp açıldığında kullanılamayacağımdan, bu durum olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer bu sorun değilse, Ayarlar > Mobil Veri > SIM PIN’e gidip SIM kartına şifre koyabilirsiniz. Unutma ihtimaline karşı PIN’i güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olmalısınız.

        Twitter takip @salihertugrul  YouTube kanalım

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN