iPhone’ların ömrünü kısaltan 5 kritik hata!

0

Ekonomi ve para piyasalarındaki dalgalanma, teknolojik ürün fiyatlarını oldukça olumsuz etkiledi. Yeni bir telefon ya da bilgisayar almak pek çok kişi için oldukça zor bir hale geldi. Bu nedenle insanların ellerindeki cihazları uzun süre kullanmak dışında bir çareleri kalmadı. Peki bazı hataların, telefonun ömründe ciddi kısalmaya neden olduğunu biliyor muydunuz? İşte iPhone kullanıcılarının yaptığı 5 yaygın hata…

iPhone kullanıcılarının yaptığı hatalar

  • Lisanssız ve ucuz aksesuarların kullanılması

Listemizin birinci sırasında olan madde, eminim pek çoğunuza tanıdık gelecektir. Evet, iPhone’ların kutusundan şarj aleti çıkmıyor. Bu nedenle kullanıcıların çoğu yeni bir adaptöre ve duruma bağlı olarak çeşitli aksesuarlara ihtiyaç duyuyor. Her ne kadar bunu yaparken tasarruf pek çoğumuz için önemli olsa da ucuza kaçmak düşündüğünüzden daha pahalıya mal olabilir. Yapmanız gereken, lisanlı ve güvenilir bir markadan ürün olarak riski minimuma indirmek.

  • Optimize edilmiş şarj özelliğini kullanmamak

Kulağa oldukça garip gelse de telefonun ömrünü kısaltan şeylerin başında şarj etmek geliyor. iPhone dahil çoğu modern cihazda kullandığımız lityum iyon piller zamanla bozulur. Bu yaşlanma süreci kaçınılmaz olsa da aşırı sıcaklıklar (hem yüksek hem de düşük) ve uzun süre şarj etme gibi bazı faktörler pilin daha hızlı bozulmasına katkıda bulunur. Sorunun önüne geçmenin en kolay yolu ise Optimize edilmiş şarj özelliğinden faydalanmak.

  • Onaylanmamış uygulamaları yüklemek için iPhone’unuzu Jailbreak yapmak

Listemizin sıradaki sorunu aslında güncel iPhone kullanıcılarını pek de ilgilendirmiyor. jailbreak yapmak, Apple tarafından uygulanan kısıtlamaları kaldırmak ve üçüncü kaynaklardan onaylanmamış uygulamalar yüklemenize izin vermek anlamına gelir. Ancak, iPhone’unuzu jailbreak yapmanın garantisini geçersiz kılabileceğini ve onu kötü amaçlı yazılımlara ve diğer güvenlik tehditlerine karşı daha savunmasız hale getirebileceğini bilmelisiniz. Bu durum ayrıca gelecekteki yazılım güncellemelerini yüklemeyi de zorlaştırarak sizi yeni güvenlik açıklarına maruz bırakır.

  • Uygulama izinlerine dikkat etmemek

İlk bakışta oldukça paranoyakça gelen bu madde, aslında oldukça sağlam temellere dayanıyor. iPhone’unuza her uygulama yüklediğinizde, cihazınızın kamera, mikrofon veya konumunuz gibi belirli özelliklerine erişmek için izin isteyecektir. Hüküm ve koşulları veya kullanım kılavuzlarını muhtemelen okumadığınız gibi, bir saniye bile düşünmeden İzin Ver’e dokunabilirsiniz. Ancak, konumunuz veya mikrofonunuz gibi hassas verilerin daima arka planda aktarılması cihazınızı yıpratacak bir iş yükü olduğu gibi  gizlilik ve güvenlik riski de oluşturuyor.

  • iPhone’umu Bul özelliğini kullanmamak 

Aslında bu madde diğerlerine göre oldukça farklı. Yine de en az onlar kadar önemli. Ne yazık ki, değeri her geçen gün artan iPhone’unuz, fiziksel tehlikelerle de karşı karşıya. Kayıp ve çalıntı ihtimali bu kadar yüksek olan bir ürün için en ideal çözüm olan iPhone’umu Bul özelliğini kullanmamak ise yapılabilecek en kritik hatalardan biri. Özelliği aktif hale getirmeniz durumunda olası bir krizde kullanabilir ve kayıp cihazınızın size dönmesini sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın