iPhone’dan iPhone’a nasıl veri taşınır?

0

iPhone’dan iPhone’a nasıl veri taşınır? Eski iPhone’unuza veda ettiniz ve yeni modele geçtiniz. O kadar veriyi, parolayı, ince ayarı şimdi kim tekrardan yapacak diye üzülmeyin. Üç farklı yolla, kaldığınız yerden devam etmenin ipuçlarını paylaşıyoruz.

iPhone’dan iPhone’a nasıl veri taşınır?

Hızlı Başlangıç ile

iOS11 ve üzeri işletim sistemine sahip telefonlarda, verilerinizi yeni cihazınıza aktarmanız çok kolay. Yeni iPhone’unuzda dil ve ülke seçimi gibi temel kurulumu yaptıktan sonra “Hızlı Başlangıç” kısmından veri taşıması yapabilirsiniz.

Eski iPhone’unuzun ekran kilidini açın, yeni iPhone’unuza yaklaştırın ve eski cihazda “İleri”ye dokunun, ardından kamerayı Yeni iPhone üzerindeki desenin üzerinde tutun ve eski iPhone’unuzun kilid kodunu girin.

Veri taşıma işlemi için ekrandaki talimatları izleyin. Verinin miktarına göre bu işlem biraz zaman alacaktır. İşlem bittikten sonra yeni telefonunuzu yeniden başlatın. Oldu da bitti, maşallah.

iCloud üzerinden

iCloud yedeklemesi için Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız var. Eski iPhone’unuzda Ayarlar’a gidip, üst tarafta kullanıcı adınıza dokunun ve iCloud’u seçin. Ardından Yedekleme bölümünden “Yedek oluştur”a dokunun.

Genelde internet yükleme (upload) hızları indirme (download) kadar yüksek olmadığından, bu işlem için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bir şekilde diğer işlemleri uygulayamıyorsanız, bu yol en son seçiminiz olabilir. Bunun yanında veri kaybı yaşamak istemezseniz bu işlemi otomatize edip, günlük olarak yedekleme yapabilirsiniz.

Ardından yeni iPhone’unuzun kurulum ekranında Uygulamalar ve Veri kısmına gelin ve AppleID’niz ile giriş yapıp iCloud yedeğinizden geri yükleme yapın. Apple ücretsiz olarak 5 GB veri alanı sunuyor, fotoğraflar ve videolar ile bu sınırı aşarsanız, ücretle veri alanı satın almanız gerekiyor.

En hızlı yöntem: iTunes

iTunes ile yedeğinizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. iCloud gibi yer sıkıntısı çekmezsiniz ve telefondan telefona aktarımdan daha hızlı bir aktarım gerçekleşir. Ayrıca yedeğinizi şifrelenmiş şekilde alırsanız, yeni iPhone’unuza aktardıktan sonra giriş yapmanız gerekmez.

Günümüzde katı hâlli sürücülerinin (SSD) boyutları artmış olsa da, bilgisayarınızda yeteri kadar boş alana sahip olduğunuzdan emin olun. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve “bu bilgisayara güvenilsin mi” sorusuna evet deyin, ekstra giriş yapmanızı gerektiren bir durum olursa, telefon ekranındaki talimatları uygulayın.

iTunes’ta Yerler altında iPhone’u seçin. Yedekleme işlemini Genel altında bulabilirsiniz. Yerel yedeklemenizi şifreleme işlemi de buradan gerçekleşmektedir. Yedek oluştur tuşuna basarak telefonunuzu bilgisayarınıza yedekleyin.

Cevap bırakın