iPhone’daki Mail Uygulamasının Özellikleri

      Dijital dünyada mail göndermek artık sıradan bir olay haline geldi. iPhone’da kullanılan mail uygulaması, iOS 13 güncellemesinden sonra ek yeni özellikler kazarak daha da kullanışlı hale gelmiş durumda. Çoğunlukla Microsoft Exchange ve Gmail mail servisleri için kullanılan uygulama, aynı zamanda iCloud, Yahoo, Aol, Outlook.com gibi servisler için de e-postalara ulaşım sağlıyor. Bu haftaki ” iPhone’daki Mail Uygulamasının Özellikleri ” konulu yazımda,  iPhone’da kullanılan e-posta uygulamasının iOS 13 güncellemesinden sonra gelen yeni özelliklerinden bahsedeceğim.

Mail Biçimlendirme Menüsü

      iPhone mail uygulamasında bir ileti oluşturmak istendiğinde, kullanılan klavyenin sağ üst kısmındaki sola bakan ok seçilerek mail biçimlendirme ekranına ulaşılır. Bu ekranda, iletinin gövdesindeki yazının fontu, rengi veya yazının sola-sağa yaslanması gibi özelliklerinde değişiklikler yapılabiliyor.

      Yine bu ekranda, gönderilecek iletiye iPhone’da bulunan veya anlık olarak çekilmiş birden fazla medya içeriği eklenebiliyor. Mail içeriğine eklenmek istenilen medyayı telefonda bulunan bulut uygulama servislerinden veya son silinenlerden bile seçilebilme olanağı sunuluyor.

      Aynı zamanda yine içeriğe eklenen bir pdf veya imaj üzerinde işaretleme araçları ile değişiklik yapılıp, önemli bulunan dosya içeriklerinin altını çizme veya renklendirme gibi işlemler yapılabiliyor.

Yanıtlama Menüsü

      iPhone mail uygulamasında yanıtlanmak istenilen e-postaya dokunulduğunda, sağ alt kısımda bulunan ok işareti seçildiği an eski iOS sürümlerinde olan birkaç seçenek yerine, iletiyi yanıtlamak ile birlikte; iletinin spam olduğu, iletinin önemli olarak işaretlenmesi veya bu ileti silsilesi için sesli bildirimi kapatmak gibi birçok özelliği artık bu ekranda kullanabiliyorsunuz.

Açılır Komutlar

      iPhone mail uygulamasında gelen kutusunda listelenen bir e-posta seçildiğinde görüntülenecek açılır bir komut menüsü bulunuyor. Bu menüde; iletiyi yanıtla, tümünü yanıtla, iletme, sessize alma, iletiyi taşıma ve silme gibi işlemlerin yapılıyor.

E-postalara Filtre Uygulama

      Gelen iletiler arasında okumak istenilen postayı bulup diğerlerini gizlemek için iPhone mail’in filtre özelliğini kullanabiliyorsunuz. Filtreleme ekranında; okunmamış, bayraklı, sadece size gönderilmiş veya daha önce tanımladığınız önemli kişiler listesinden gelen iletiler gibi ölçütlere göre e-postaları filtreleyebiliyorsunuz.

       e-postalar arasında filtreleme işlemini yapabilmek için gelen kutusunun sol altında bulunan filtre simgesi seçilip  daha sonra ilgili simgenin sağındaki  “ Şuna Göre Filtrelendi ” ye dokunulduğunda, filtreleme kriterlerinin değiştirilebileceği pencereye ulaşılıyor. Filtrelemeyi kapatmak için filtre simgesine dokunmak yeterli oluyor.

Önemli Kişilerden Gelen Uyarıları Değiştirme

      iPhone e-posta uygulamasında gelen iletideki e-posta adresi eğer istenirse önemli kişiler listesine eklenebilir ve eklenen kişiden gelen iletilere göre de ekranda farklı davranışlar oluşturabilirsiniz. İlgili kişi için farklı bir uyarı sesi ekleyebilir veya ekranın her zaman gösterilen uyarı alanından farklı bir yerde iletileri gösterebilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   Instagram takip için Teknokafe

Cevap bırakın