Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GeneliPhone’daki Fotoğrafları Ücretsiz Depolama Ortamları

  iPhone’daki Fotoğrafları Ücretsiz Depolama Ortamları

  Akıllı telefon teknolojisinin geldiği nokta itibarı ile özellikle çekilen fotoğrafların kalitesinin artmış olması, kullanıcıları daha fazla fotoğraf çekmeye ve aynı zamanda üretici firmaları da daha fonksiyonel cihaz tasarlamaya yöneltiyor. Fotoğraf çekme uygulamalarının oldukça artmış olması bunun en önemli göstergesi. Neredeyse her ortamda, herşeyin fotoğrafı çekilip paylaşılıyor. Yemeklerimizi bile yemeden önce fotoğrafını çekip paylaşıyoruz.

  Zamanla çekilen fotoğrafların depolandığı alanlar yetersiz kalıyor. Çekilen fotoğrafların hepsine belki de bakmıyoruz bile. Eskiden fotoğraf makinesindeki pozlar kadar sınır varken, şimdi telefonun depolama alanı kadar sınırımız bulunuyor. Fotoğraflar, videolar, e-postalar, oyunlar, internet dolaşımından kaynaklanan bilgiler ve aynı zamanda uygulamalar yüzünden birde bakmışsınız ki depolama alanı dolmuş. Bu durumda ilk akla gelenler, oynadığımız oyunları silmek, kullanmadığımız uygulamaları kaldırmak bir çözüm gibi gözükse de fotoğraflardan kurtulmak o kadarda kolay olmuyor. Günümüzde akıllı telefonların depolama alanları nisbeten büyük olmasına rağmen, işlevselliği sayesinde fazla kullanımdan kaynaklanan yer kullanımı sonucu, ek depolama alanlarına ihtiyacı oluşabiliyor. Bu durumda depolama ortamının her an kullanıma hazır olması önemli hale geliyor.

  Online bulut depolama servislerinin avantajlı olmasının nedeni; her dosyaya, dökümana veya fotoğrafa, istediğimiz zaman, istediğimiz yerden erişebiliyor olmamız. Ayrıca bulut depolama servislerinin farklı platform desteği sayesinde, farklı cihazlar üzerinde eş zamanlı çalışma şansı veriyor olması.

  Bu haftaki yazımda, iPhone’daki fotoğrafları bulut ortamında depolama hizmeti veren servislerden bahsedeceğim.

  iCloud

   iPhoneiCloud112

  Depolama alanı ihtiyacında,  Apple ortamı dışında herhangi bir üçüncü taraf uygulama kullanmak istemiyorsanız, iCloud Foto; fotoğraflarınızı depolama konusunda oldukça uygun. iCloud servisi kendi içinde farklı amaçlar için kullanılabiliyor. iCloud Fotoğraf kütüphanesine; fotoğraflarınızı depolayabiliyor, iCloud Drive ortamına; uygulamalarınızın bilgilerini, telefon defterinizi, e-postalarınızı, notlarınızı, takvim bilgilerinizi, safari gezinme bilgilerini yedekleyebiliyorsunuz. Apple’dan alacağınız bir hesap ile  iCloud hesabınızıda kullanmaya başlıyorsunuz. İlk etapta Apple, 5 GB’lık bir depolama alanını ücretsiz olarak veriyor. Bu alanı istediğiniz şekilde kullanma hakkına sahipsiniz. Eğer daha fazla alana ihtiyacınız varsa ayda 0,99 Dolara 50GB depolama alanı alabiliyorsunuz.

  iCloud hesabınızda yedekleyebileceğiniz uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Eğer isterseniz bu bulut hizmetini sadece bir uygulamanın kullanmasını bile sağlayabiliyorsunuz. Çekilen fotoğrafları direk iCloud foto kütüphanesine gönderebiliyor veya sadece yedeklemek için kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda gönderilen fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz.

  Diğer bulut depolama servislerinde de olduğu gibi Apple platformunda da iCloud’a yedekleme yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. İlk defa yedekleme yaparken, 3G üzerinden yapmamanız, internet kotanızın farkında olmadan bitmemesi açısından önemli. Bu nedenle sadece Wi-Fi üzerinden yedekleme yapmakta yarar var.

  Eğer iCloud ile uyumlu uygulamalar kullanıyorsanız, dosya ve dökümanlarınızı farklı Apple cihazları üzerinde açabiliyor ve senkronize edebiliyorsunuz. Bunun anlamı; iCloud üzerindeki dosya ve dökümanlarınızı birden fazla uygulama ile açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

  Google Photos 

  GooglePhotos12_1

  iPhone’daki fotoğrafların depolanması için ortam sağlayan diğer bir uygulama: Google Photos. Google, bu uygulaması ile fotoğraflarınızı depolayabileceğiniz gibi, aynı zamanda gruplayabilecek ve  üzerinde değişiklik yapabileceğiniz bir ortam sunuyor. İşin kulağa en hoş gelen tarafı ise, bu servisin herhangi bir alan sınırlamasının olmaması. Bu uygulama ile fotoğrafları aynı zamanda yedekleye de biliyorsunuz. Bu servisi kullanabilmek için bir gmail, e-posta hesabınızın olması yeterli.

  Google Foto’nun web ara yüzüne buradan erişilebilirsiniz.

  iPhone için Google Foto uygulamasına buradan erişebilirsiniz.

   OneDrive

  iPhoneOneDrive_121

  iPhone’daki fotoğrafları yedeklemenin yapılabileceği bir diğer platform ise Microsoft’un bulut çözümü olan OneDrive. Bu servis 15 GB depolama alanını ücretsiz olarak sunuyor. Yedekleme alanı artırılmak istenirse 100 GB alana ayda 1.99 Dolara sahip olunabiliyor.

  iPhone için OneDrive uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN