iPhone’da yeni bir güvenlik açığı bulundu

0

Apple’ın popüler akıllı telefon serisinin Notlar uygulamasında güvenlik açığı bulundu. İşte detaylar…

İşletim sistemlerinin güvenlik açıklarına karşın ne denli yüksek koruma yapılarına sahip olduğunu ele alan araştırmaların çoğu Apple’ın bu alanda öncü markalardan biri olduğuna işaret eder. Gerek masaüstü, gerekse mobil cihazları için geliştirdiği işletim sistemlerinde çok az sayıda güvenlik açığı keşfedilen teknoloji şirketi, yılın çok az kısmında gündeme gelen konulardan biriyle kamuoyunun ilgisini çekti.

Apple’ın popüler akıllı telefon serisi iPhone’daki Notlar uygulamasında kritik bir güvenlik açığı keşfedildi. Rusya kaynaklı bir yazılım şirketi tarafından aktarılan bilgilere göre iPhone’un Notlar uygulaması teoride belirtildiği gibi çalışmıyor.

30 günden fazla kalıyor…

Notlar’a kaydedilen, daha sonra silinen uygulamaların 30 gün süresince Apple sunucularında saklanmaya devam edildiği belirtilirken elde edilen bulgulara göre süre daha uzun süreler boyunca saklanan veriler şeklinde…

Geliştirilen bir yazılımla birlikte keşfedilen açığın, sunuculardan özel verilerin daha sonra alınabilmesi şeklinde olumsuz bir senaryoyu da beraberinde getirdiği kaydediliyor.

Apple konu üzerinde çalışıyor

Konuyla ilgili olarak Apple tarafından bir açıklama gelmedi, ancak şirketin güvenlik açığından haberdar olduğu ve konu üzerinde çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın