iPhone’da rehberde kayıtlı olmayan kişi araması nasıl engellenir?

0

iOS 13, iPhone sahiplerine pek çok işlevsellik sunuyor. Bilinmeyen numaraların engellenmesi de o verimli özelliklerden biri. Böylece rehberde kayıtlı olmayanların yaptığı aramaları sessize almanız mümkün.

iOS 13 sürümünün iPhone sahiplerine sağladığı olanaklardan birisi de bilinmeyen numara denetimi. Söz konusu özellik, ağırlıklı olarak telefon ile konuşmayı pek sevmeyenlerin ve rehberinde kayıtlı olmayan bir numaradan çağrı almak istemeyenlerin çok işine yarayacak. Bu işlemi direkt gerçekleştirebilir ve bu sayede can sıkıcı reklam çağrılarını da önleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek istiyorsanız öncelikle cihazınızın sürümünü iOS 13’e güncellemeniz gerekir. Versiyon güncellemesinin ardından bu özelliği ayarlar bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

iOS 13’ün bu işlevi rehber harici çağrıları sesli mesaja yönlendiriyor…

Özelliği aktif etmek için Ayarlar \ Telefon \ Bilinmeyenleri Sessize Al aşamalarını izlemelisiniz. İşlemi tamamladığınızda artık bilinmeyen numaraların çağrıları sessize alınacak ve arayan, sesli mesaja yönlendirilecek. Bilinmeyen numaraların engellenmesi  bu kadar basit.

Öte yandan telefonunuz çalmasa bile kimin aradığını Son Aramalar bölümünden görmeniz mümkün. Bu sayede rehberinizde yer almayan bütün numaraları sessize alabilirsiniz.

Çağrıları yeniden etkinleştirmek istiyorsanız bu numaraları rehberinize kaydetmeniz yeterli olacak. iPhone’unuzda sesli mesajlarınızın kontrolünü ise arama uygulamasının sağ alt sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sesli mesaj kullanımından evvel, kullanılan operatörle ön ayarlama yapılması gerekebilir.

Cevap bırakın