iPhone’da pil ömrünü uzatmanın yolları

0

iphoneTüm mobil cihazlar için en önemli teknolojik özellik ne ekran kalitesi ne de kamera özellikleri. Hafıza alanı ya da bulut servisleri de değil. Tartışmasız mobil cihazlarda her kullanıcı için en önemli özellik pil ömrü. Çünkü şarjı çabuk biten bir cihazın markası modeli ne olursa hiçbir işinize yaramayacağı ortada. Pil ömrü konusunda piyasadaki en güçlü cihazların başında iPhone geliyor. Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6s ile birlikte özellikle plus modeli için batarya performansını arttırmaya yönelik adımlar atmaya başladığını anımsayacaksınızdır. Bir iPhone kullanıcısı olarak iPhone 7 ile birlikte Apple’ın bu alanda ciddi anlamda performansını artırdığının altını da çizmeliyim. Ancak telefonunuz iPhone 7 dahi olsa piliniz yoğun bir günde ister istemez bir şekilde bitiyor. Harici bir şarj aleti taşıma alışkanlığınız da pek yoksa hepimizin zaman zaman yaptığı gibi sağda sola iPhone şarjı aramak kaçınılmaz oluyor. Peki böyle şeylerle uğraşmamak yani iPhone’unuzun batarya ömrünü artırmak adına neler yapılabilir merak ediyor musunuz? Eminim merak etmenin ötesinde sizin de uyguladığınız bazı küçük tasarruf uygulamaları vardır. Bu haftaki yazımda iPhone’unuzun pil ömrünü artıracak ip uçlarını bir araya getirdim.

WiFi Yardımı aktif hale getirin
WiFi çok fazla pil tüketimi yapan bir özellik. Çünkü sinyal az olsa bile telefonunuz umutsuzca WiFi aramaya ve bağlanmaya çalışıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için telefonunuzdaki WiFi asistanını(WiFi Yardım)kullanın. WiFi asistanı sinyal çok düşük olduğunda otomatik olarak bağlantıyı kapatır ve sizi uyarır. WiFi asistanını ayarlar menüsünden aktif hale getirebilirsiniz.

Düşük Güç Modunu kullanın

iOS 9’la birlikte gelen özelliklerden olan Düşük Güç Modu iPhone
pil ömrünüz %20’nin ya da %10 un altına düştüğünde en gerekli fonksiyonlar dışındakileri kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor. Düşük Güç Modu parlaklığı azaltır, aygıt performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir. Ancak pek çok kullanıcı Düşük Güç Modunu enerji tasarrufu yapmak istediği her an kullanabileceğinin farkında değil. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar>Pil menüsünden Düşük Güç Modu seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

Pil kullanımı bilgilerini görüntüleyin
iPhone’unuzun pil ömrünü artırmak için aygıtınızın pil ömrünü yönetebilmeniz de önemli. Pil kullanım durumunu görüntülemek için, Ayarlar>Pil menüsüne gitmeniz yeter. Örneğin aygıtınız o anda şarj edilmiyorsa, her bir uygulamanın pili hangi oranda kullandığını görebilirsiniz.

Hareket efektlerini kapatın
Paralaks olarak adlandırılan efekt iPhone’unuzu hareket ettirdiğinizde ona derinlik hissi veren efekt. Cihazınızı her hareket ettirdiğinizde bu özellik devreye giriyor ve pil tüketimi yapmaya başlıyor. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar>Genel>Erişebilirlik/adımlarını kullanarak “Hareketi azalt” işlevini etkinleştirmelisiniz.

Ekran parlaklığını manuel olarak azaltın
Otomatik parlaklığı kullanmak yerine ekran parlaklığını kendiniz ayarlamak istiyorsanız Ayarlar> Ekran Ayarları> Parlaklık menüsünden ekran parlaklığını düşürebilirsiniz. Bu sayede ekranın maksimum aydınlık sınırını belirlemiş olacak ve önemli ölçüde pil tasarrufu yapacaksınız.

Bluetooth ile vedalaşın
Yeni iPhone’larda Bluetooth 4.1 düşük enerji tüketimi özelliği olsa da eski sürüm cihazlarda Bluetooth çok fazla enerji tüketimine neden oluyor. Üstelik bir bağlantı kurma ihtiyacı olmadığı durumlarda da Bluetooth boşuna bir çaba harcayarak enerji sarfına neden oluyor. Bu durumda en iyisi telefondaki Bluetooth sekmesini kapalı hale getirmek.

4G’ye kısa bir mola
4G ya da 4.5G çok fazla batarya tüketimine sebep olan bir diğer özellik. Ancak neyse ki 4G sinyalinin olduğu her yerde 3G de mevcut. Bu nedenle düşük batarya durumunda önceliğiniz hızlı internet bağlantısı kurmak olmadığında 4G özelliğini kapatarak 3G kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Hücresel 3G’yi açık hale getirin.

WiFi bağlantısını kapatın
Ev ya da ofis dışında WiFi bağlantısının olmadığı yerlerde WiFi bağlantısının açık olması telefonunuzun boş yere WiFi bağlantısı aramasına ve enerji tüketimine sebep olur. Bu nedenle WiFi bağlantısı bulunmayan yerler dışında bu özelliği kapalı hale  getirmek en iyisi.

Uygulama güncelleme özelliğini durdurun

Özellikle telefonunuzu şarj edemeyeceğiniz seyahat gibi durumlarda çok işinize yarayacak yollardan biri uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatmak. iOS’da yer alan arka planda uygulama güncelleme özelliği uygulamaları ne sıklıkta kullandığınızı tespit ederek belli aralıklarla refresh eder. Böylece siz uygulamayı açtığınızda güncel veriyi görürsünüz. Ancak arka planda sürekli çalışan bu özellik çok fazla pil tüketimine sebep olur. Ayarlar> Genel > Arka Planda Uygulama Yenileye gidip, düğmeyi kapalı konuma getirebilirsiniz.

Düşük kapsama alanında uçuş moduna geçin
Telefonuz iyi çekmediği bir baz istasyonuyla iletişim kurmak için kendisini normalden daha fazla kasar. Bu arayışta pil de normalden fazla harcanacağından böyle durumlarda telefonunuzu Uçak Moduna almanız en iyisi olacak.

Uygulama lokasyon servislerini kapatın
Konum bazlı uygulamalar nerede olduğunuzu GPS veya WiFi ayarlarınızdan tespit eder. Pek çok uygulamada kullanılan bu özellik çok fazla pil tüketimine neden olduğundan düşük pil durumunda kapatılması iyi olacaktır. Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne girerek uygulamaları kontrol ederek Asla şeklinde değiştirebilirsiniz.

En güncel yazılımı yükleyin
Apple yazılım güncellemeleri genellikle enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler içerdiğinden iPhone’ununuzda en yeni iOS sürümünü kullandığınızdan emin olun. Yazılımınızı güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeye gidin.

Dinamik Arka Planı kapatın
iOS’daki diğer hareket özelliği dinamik arka planlar. Bunlar belli belirsiz bir şekilde hareket eden duvar kağıtları. Bu oldukça estetik görünen bir özellik olsa da batarya ömrünü çok fazla tüketiyor. Bu nedenle en iyisi sabit bir duvar kağıdı seçmek. Dinamik görüntüleri kapatmak için ayarlar sekmesinden duvar kağıtları kısmına gelerek yeni bir duvar kağıdı seçebilirsiniz.

Otomatik parlaklık ayarını kullanın
Arttırılmış ekran parlaklığı çok fazla pil tüketimine neden oluyor. Ancak ekran dış mekan karanlık olduğunda daha az, aydınlık olduğunda ise daha fazla parlaklığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle telefonunuzun ortam ışığına otomatik olarak uyum sağlaması en iyisi. Ayarlar> Ekran Ayarlarına girerek otomatik parlaklık seçeneğini aktif hale getirerek ekran parlaklığından tasarruf sağlayabilirsiniz.

Siri’yi kapatın
iOS’da arka planında sürekli çalışan Siri asistanınız hazır olda sizin onunla
konuşmanızı bekliyor. Bu sırada da tabii ki cihazınızın pilini tüketiyor. Bu nedenle en
iyisi kullanmadığımız durumlarda Siri’yi kapatmamız. Ayarlar> Genel> Siri seçeneğinden Siri’yi kapatabilirsiniz.

Cevap bırakın