iPhone’da Kurtarma Moduna Nasıl Geçilir?

iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Geçilir? Kurtarma Modundan Nasıl Çıkılır? Kilitlenen iPhone için neler yapılır?

0

      iPhone kullanıcılarının çok iyi bildiği gibi, cihaz ile alakalı bir çok sorun, çoğu zaman cihazı yeniden başlatarak çözülebilir. Ancak, bazı durumlarda iPhone’u kurtarma modu’na çekmek gerekebilir.

      Bu haftaki yazımda, iPhone’da kurtarma modu’nun ne zaman kullanılması gerektiği, kurtarma moduna nasıl geçileceği, kurtarma modundan nasıl çıkılacağı ve iPhone’a nasıl geri yükleme yapılacağı konuları üzerinde duracağım. Bir iPhone her ne sebeple olursa olsun kurtarma moduna çekildiğinde içinde bulunan bilgilerin silindiğini öncelikle ifade etmek isterim. Bu sebeple kurtarma modunu kullanırken oldukça dikkatli olmakta yarar var. Bu arada kurtarma modu sadece iPhone için değil, üzerinde IOS işletim sistemi çalışan bütün cihazlar için de geçerli olduğunu söylemek istiyorum.

      Kurtarma Modu Ne Zaman Kullanılmalı?

iPhone kurtarma modu, aşağıda sıralanan durumlarda kullanılabilir.

  • iPhone’a yeni bir güncelleme geldiğinde, cihaz güncelleme bilgilerini almış olmasına rağmen, kapanıp açılma döngüsünde takılı kalıyorsa, muhtemelen ya cihazın şarjı oldukça düşük seviyededir ya da cihaz yeni güncellemeyi tam olarak kuramamıştır. Bu durumda kurtarma moduna geçilebilir.
  • Cihaza yeni bir güncelleme geldiğinde, yüklemenin başarısız olması ve cihaz iTunes’a bağlandığında görünmüyorsa, kurtarma modu denenebilir.
  • IOS işletim sistemi için yeni kararlı güncellemeden önce beta denilen test sürümlerde hata ile karşılaşıldığında kurtarma moduna geçilebilir.
  • iPhone açılırken Apple logosu veya iTunes iconu değişmeden kalıyorsa kurtarma modu düşünülebilir.

      IOS kullanan cihazı kurtarma moduna geçirerek geri yükleme yapmak, cihazdaki bütün bilgileri silecektir. Bu sebeple, cihazdaki bilgilerinizi iTunes veya iCloud üzerinde yedeklemiş olduğunuza emin olmanız gerekir.

iPhone’u Kurtarma Moduna Geçirme

      iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a kadar IOS işletim sistemi kullanan cihazların kurtarma moduna geçirilmesi ile iPhone X modelinin kurtarma moduna geçirilmesi arasında farklılıklar bulunmakta. Apple’ın iPhone 7 modelleriyle birlikte iPhone’ların kurtarma moduna geçmesinde de değişiklikler oldu. Önceden, açma / kapama tuşlarıyla birlikte ana ekran tuşuna bastıktan sonra başlatılan kurtarma modu, iPhone 7 ve sonraki iPhone modelleriyle birlikte açma / kapama tuşu ile birlikte ses kısma tuşuna da aynı anda basılması şeklinde değişti.

      Bu yazıda kurtarma moduna geçirilecek cihaz olarak iPhone 7 düşünülecektir.

  • iPhone’u kurtarma moduna almadan önce üzerinde iTunes yazılımının son sürümünün yüklenmiş ve uygulamanın açılmış olduğu bir bilgisayara USB kablosu ile bağlı olması gerekiyor.
  • iPhone açma / kapama  tuşuna basılarak kapatılır.
  • Kapanan iPhone, yeniden açma / kapama ve ses kısma tuşuna aynı anda basılarak beklenir.
  • Cihazın ekranında Apple logosu ve aynı zamanda iTunes ekranında kurtarma modu çıkana kadar basılı tutup, ekranda iTunes logosu çıktığında artık cihaz kurtarma moduna geçmiş olacaktır.

iPhone X’i Kurtarma Moduna Alma

      iPhone X’i kurtarma moduna almak için öncelikle cihazın iTunes bağlantısının yapılması gerekiyor. Cihazın açma / kapama tuşuna basıp aynı zamanda ses kısma tuşuna aynı anda basıldığında, ekranda Apple logosu çıkana kadar beklenir. Daha sonra da iTunes logosu görünür. iPhone X’i kurtarma modundan çıkartmak için ise cihazın iTunes ile bağlantısını sağlayan kabloyu çıkartıp, açma / kapama tuşuna Apple logosunu görene kadar basmak yeterli olacaktır.

iPhone’u Kurtarma Modundan Çıkarma

      Gerek iPhone X modelinde ve gerekse de diğer iPhone modellerinde cihazları kurtarma modundan çıkartmak için öncelikle cihazın iTunes başlantısını sağlayan USB kablo bağlantısı kesilir. Cihazın açma / kapama düğmesine cihaz kapanana kadar basılır. Yeniden cihazın açma / kapama tuşuna basılarak cihazın açılması beklenir.

iPhone’u Geri Yükleme

      iPhone kurtarma moduna alındıktan sonra USB kablo ile iTunes’a bağlantısı sayesinde ekranda çıkan önergeler takip edilerek, geri yükleme yapılabilir. Daha önce de ifade ettiğim gibi; resimler, müzik ve diğer bilgilerin olduğu cihazı kurtarma moduna almadan önce iTunes üzerinden bilgisayara veya iCloud üzerinden Apple sunucularını yedeklemek oldukça önemlidir. Kurtarma moduna alınan cihaza iTunes üzerinden cihaza uygun işletim sistemi internet üzerinden indirilerek kurulur. Daha sonra da daha önce alınan yedekler yeniden iPhone’a yüklenir.

Kurtarma Modu Çalışmadığında

      iPhone’u kurtarma moduna alma da sorunu çözmüyor veya cihaz kurtarma moduna bile alınamıyorsa, sorun kendi başınıza düzeltebileceğinizden daha ciddi olabilir. Bu durumda yardım alabilmek için bir Apple Mağazasından destek alabilirsiniz.

      iPhone akıllı telefonunuzda yukarıda anlattıklarımı uygulamanızı gerektirecek bir sorun yaşamamanızı umarak, bütçenize uygun iPhone modelleri için bu linki kullanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın