iPhone X merak edilen özelliği videoda göründü!

0

iPhone X bugüne kadar Apple’ın yapmış olduğu hiçbir iPhone modeline benzemiyor. 10. yıl için özel olarak üretilen ve özellikleriyle akran modellerinden ayrılan iPhone X, çerçevesiz OLED ekranı, home butonunun tamamen ortadan kalkması ve elbette Face ID ile çok konuşuluyor.

Peki, Apple‘ın iOS’te alıştığımız fonksiyonları bu yepyeni cihaz üzerinde nasıl çalışacak? Mesela Siri’yi sesli komut dışında uyandırmak için artık basabileceğimiz bir home butonu yok. Bunun yerine tıpkı Galaxy S8‘ler gibi telefonun kenarında bulunan tuşa birkaç saniye basarak Siri’yi aktif ediyoruz.

iphone x

iPhone X home butonu olmadan nasıl çalışıyor?

Nerden bakarsak bakalım, bu cihaz şirket için gerçek bir köşe taşı konumunda. Ana ekran butonunu kaldırırken, sanal tuş bile koyma gereği görmeyen Apple, uygulamalar arası geçişleri, geri dönme gibi hareketleri nasıl yapacak? İşte bu gerçekten güzel bir soru ve Twitter üzerinde yapılan bir sızıntı ile cihazın çalışma prensibine yakından bakıyoruz.

Gördüğünüz gibi önceden uygulamalar arasında geçiş için home butonuna iki kez basmak gerekiyorken, artık tek yapmamız gereken alt bölümdeki çizgiyi sağa veya sola doğru atmak. Bu prensip biraz da olsa MacBook‘ların çoklu pencere çalışma özelliğine benziyor diyebiliriz.

Cevap bırakın