iPhone veya Android’iniz Neden Donuyor?

      Her anımızda neredeyse yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarını bir mini bilgisayar olarak tanımlayabiliriz. Nasıl kullanılan bilgisayarlar arada sırada yanıt verememe sorunu yaşıyorsa cep telefonları da yanıt veremeyebilir. Bir uygulama ya da iOS veya Android işletim sisteminin kendisi telefonun çalışmasını engelleyebilir. Bu haftaki. ” iPhone veya Android’iniz Neden Donuyor? ” konusundaki yazımda, hangi marka ya da model olursa olsun cep telefonlarının neden donduğunu ve cevap veremediği durumda nelerin yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Güncel Uygulama Kullanma

      Güncel olmayan uygulama kullanmak uygulamadaki bir sorun yüzünden telefonun çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Gerek iPhone için App Store ve gerekse de Android cihazlar için Google Play üzerinde telefondaki uygulamaların güncel versiyonlarını kontrol etmek, akıllı telefonun donma sorunlarına karşı alınacak önlemlerin başında gelir. Akıllı telefon için uygulama geliştiricileri yazılımlarını korumak ve çeşitli sorunları gidermek için güncelleme paketleri yayınlayarak bu tür sorunlara karşı önlem alırlar.

Depolama Alanını Boşaltma

      iPhone ve  Android tabanlı akıllı telefonlarda en fazla depolama alanı kullanan içeriklerin başında video ve fotoğraflar geliyor. Akıllı telefonda depolama alanın sınır seviyelere ulaşması, uygulamaların çalışırken durmasına veya durmuş gibi gözükmesine neden olabilir. Ayrıca, neredeyse dolmak üzere olan depolama alanı cihazda uygulamaların geç cevap vermesine neden olabilir.

      Video ve fotoğraf gibi içeriklerin akıllı telefonun depolama alanı dışında saklamak veya bu tür içerikleri depolama alanı sınırlarına ulaşmadan cihaz dışına taşımak, telefondaki bazı sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Telefonun Kapatılıp Açılması

      Neredeyse bütün elektronik cihazlarda olduğu gibi, sistemin kapatılıp açılması sorunları çözme konusunda etken rol oynar. Aynı şekilde şaşırtıcı şekilde akıllı telefonlarda da cihazı kapatıp açmak sorunları giderme konusunda etkili olacaktır..

Uygulamayı Kapatmaya Zorlama

      Android ya da iPhone platformunda bir uygulama donduğunda uygulamayı tamamen kapatmak çözüm sağlayabilir. Cep telefonunda bir uygulama yanıt vermiyor ya da açılmasına rağmen işlem yapmıyorsa, uygulamayı tamamen kapatmak diğer uygulamalara ulaşmak için zemin oluşturacaktır. Bazen uygulamanın tamamen kapatılması da mümkün olmamakta, cihazı tamamen kapatmakta gerekebilmektedir. Bu gibi durumda sorun yaratan uygulamayı güncellemek ya da sistemden tamamen kaldırmak sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır.

Telefonun Sıfırlanması

     Donma sorunlarına karşı çözüm önerilerinin tamamının denenmesine rağmen halen bir sonuç alınamıyorsa, telefonun işletim sistemini sıfırlamak çözmeye yardımcı olabilir. Android ya da iPhone platformları için telefonun işletim sistemini sıfırlamak için yapılması gerekenler internetten bulunabilir. Telefonun işletim sistemini yeniden yüklemeden önce yedeğini almanın çok önemli olduğunu söylemeliyim..

      Akıllı telefon sıfırladığında cihaz fabrika ayarlarına döndürüldüğünden,  telefon açıldığında ilk alındığında yapılan ayarların yeniden yapılması gerekiyor. iPhone veya Android platformları için yedekten dönme konusunda deneyimli olmayan kullanıcıların internetten araştırma yapmasında yarar vardır.

      Android akıllı telefonlar çöktüğünde yapılması gerekenleri okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   Instagram takip için teknokafe

Cevap bırakın