iPhone USB-C portuna sahip olsaydı nasıl görünürdü?

0

Uzun yıllardır tartışılan ‘ortak şarj girişi’ için çalışmalar sürürken, Avrupa Komisyonu bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre artık teknoloji şirketleri elektronik cihazlarda tek bir şarj girişini benimsemeli. Yani önerilen bu ve ilerleyen süreçte Apple’ın bu karara uyup uymayacağı henüz bilinmiyor. Zira bazı cihazlarında USB-C portuna yer veren Apple, iPhone tarafında halen Lightning tercih ediyor. Öte yandan dünyadaki ilk USB-C portuna sahip iPhone modeli geliştirildi.

Dünyadaki ilk USB-C portuna sahip iPhone modeli bu şekilde görünüyor!

Bir süre önce Avrupa Komisyonu her telefonda USB-C kullanılmasına ilişkin bir karar verdi. Ancak Apple tarafından bu noktada bir adım gelmemişti. Ken Pillonel, modifiye ettiği iPhone X modeline bir de USB-C portu dahil etmiş ve karşımıza çıkartmıştı. Bu süreci merak edenler içinse 14 dakikalık bir YouTube videosu yayımladı.

ilk USB-C portuna sahip iPhone modeli

Üretim sürecinin detaylarını takipçileriyle paylaşan Kenny Pi, teknik olarak eğlenceli bir video ile bizleri karşılıyor.

Öte yandan Apple’ın USB-C portuna hiçbir zaman geçmeyeceği de konuşuluyor. Zira geçen yıl getirilen MacSafe sistemi cihazların bir şarj kablosuna gerek duymadan şarj olmasını sağlıyor. Kablosuz şarj tarafında böyle bir hamle ile kullanıcıları karşılaması beklenen Apple’ın için ilerleyen dönemde ilginç bir süreç yaşayacağı konuşuluyor.

ilk USB-C portuna sahip iPhone modeli-00

Akabinde komisyon kararının yasalaşması halinde Apple’ın ve diğer şirketlerin 24 ayı olacak. Bu durumda Apple’ın en azından USB-C sistemine geçmesi için iPhone 16’ya kadar zamanı olacak ki söylediğimiz gibi bir diğer yandan da ‘tamamen şarj girişini’ kaldırması söz konusu. Bu sebeple ilerleyen süreçte Apple’ın vereceği kararlar gerçekten merak ediliyor.

En popüler iPhone modelleri belli oldu!

 

Cevap bırakın