iPhone SE 2022 vs iPhone 12 mini: Size hangisi uygun?

0

Apple, geçtiğimiz Mart ayında uygun fiyatlı iPhone SE modelinin 2022 versiyonunu tanıttı. Özellikle sahip olduğu performans ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran telefon, sahip olduğu tasarımla da nostalji beğenisini kazanmayı başardı. Apple ise tasarım tercihini savunarak küçük ekran seven müşterileri hedeflediklerini açıkladı.

Ancak belirtmekte yarar var ki şirketin sunduğu tek küçük ekranlı telefon iPhone SE 2022 değil. iPhone 12 serisi ile hayatımıza giren 12 mini, Apple’ın portatif olmasıyla dikkat çeken bir diğer telefonu oldu. Peki iPhone SE 2022 vs iPhone 12 mini modeli arasında kaldıysanız ne yapmanız gerekiyor. Hangisi size daha uygun? İşte ayrıntılar…

iPhone SE 2022 vs iPhone 12 mini

Başlamadan belirtmekte yarar var ki iki telefon da kendine has özelliklere ve artılara sahip. Yani her ikisini alan kullanıcılar da muhtemelen memnun ayrılacaklardır. Ancak yine de size en uygun olan iPhone’u bulmak için çeşitli kategorilerde kıyaslamalar yapacağız. Burada kategorileri okumak ve kendi için doğru olan kararı vermek ise siz okuyucularımıza düşüyor.

Tasarım

iPhone SE 2022 ve iPhone 12 mini arasındaki en belirgin fark kuşkusuz tasarım. 12 mini çerçevesiz ekranı ve Face ID sensörü barındıran çentiğiyle daha modern çizgilere sahipken, SE 2022 Touch ID barındıran alt ve kalın üst çerçevelere sahip. Bu nedenle mini modeli daha güncel bir telefon gibi hissettirerek öne geçmeyi başarıyor. Yine de belirtmekte fayda var ki ince çerçeveler darbelere karşı daha hassas olma sorununu da beraberinde getiriyor. Olası kırılmaların önüne geçmek için kılıf ve benzeri önlemlerin gerekliliği artıyor.

Performans

Tasarım konusunda 12 mini’nin gerisinde kalan iPhone SE 2022, bu eksiğini performans tarafındaki gücüyle kapatmayı başarıyor. iPhone 13 ailesinde kullanılan A15 Bionic işlemciyi kullanan telefon, hem 12 mini’den daha güçlü hem de daha verimli olmasıyla öne çıkıyor. Batarya her iki telefonda da aynı olmasına rağmen söz konusu verimlilik pil ömrü konusunda SE 2022’yi öne taşıyor.  Tabii belirtmekte fayda var ki bu 12 mini’nin başarısız bir telefon olduğu anlamına gelmiyor. Aksine cihaz, sahip olduğu özellikler sayesinde hiç de 1 yıllık bir telefon gibi hissettirmiyor.

Kamera

iPhone 12 mini’nin skorda öne geçmesini sağlayan bir diğer özellik ise kamera. Her ne kadar SE 2022 modeli özellikle gün ışığında oldukça iyi sonuçlar verse de kamerası 13 serisi ile aynı değil. Burada nispeten eski bir lens kullanan Apple, maliyetleri düşük tutarken bazı kamera özelliklerinden taviz vermiş. Özellikle gece çekimlerinde hissedilen bu durum, telefonun 12 mini’de kullanılan çift arka kamera ve daha iyi performans sunan ön kameraya yenik düşmesini sağlıyor.

Fiyat

Belki de en önemli kısım olan fiyata geldiğimizde skor bir kez daha eşitleniyor. Çünkü iPhone SE 2022 an itibariyle  10.999 TL’ye satılırken, iPhone 12 mini ise 15.799 TL’den alınabiliyor. Bu durum; iPhone SE 2022 vs iPhone 12 mini içeriğimizde durumu 2-2 yapıyor. Ancak burada önemli olan hangi telefonun kaç puan aldığı değil. Bu öne çıkan noktalardan sizin için önemli olanın hangisi olduğu.

Önceliklerinizi doğru bir şekilde belirlemeli, artıları eksileri değerlendirmeli ve doğru olan telefonu siz seçmelisiniz. Yine de seçiminiz ne olursa olsun iyi performans ve uzun yıllar süren güncelleme desteğinin sizinle olacağını hatırlatmakta yarar var. Şimdiden iyi alışverişler.

Cevap bırakın