Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiiPhone satışlarında düşüş beklentisi

  iPhone satışlarında düşüş beklentisi

  Yeni bir rapor, Apple’ın iPhone satışlarının 2016 ilk çeyreğinde yüzde 23 oranında düşeceğine işaret ediyor. Pazar araştırma şirketi Stifel’ın bir Apple tedarikçisine dayandırdığı tahmin, daha önce gündeme gelen bazı satış azalması odaklı raporla örtüşüyor.

  Öte yandan genellikle yılın ilk çeyrek dönemlerinde Apple akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanması anormal karşılanmıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl, bir önceki döneme göre yüzde 12’lik düşüş yaşanmıştı. Ancak belirtilen yüzde 23’lül düşüş, geçen yıla göre satışların daha da dikey bir düşüş sergileyeceğini gösteriyor. Bununla birlikte 2014 yılına gidildiğinde söz konusu oranın yüzde 33 olduğu görülüyor.

  Alushta, Russia - October 29, 2014: Woman holding in the hand a new iPhone 6 Space Gray. iPhone 6 was created and developed by the Apple inc.

  Son bir detay da tanınmış Wall Street analisti Morgan Stanley kaynaklı. Açıklanan 2016 yılı beklentisi, 2015’e göre yüzde 6’lık düşüş şeklinde, yani Apple’ın akıllı telefon satışlarında yıldan yıla satışlarda düşüşün beklendiği bir yıla girilmek üzere. Bu detay, Apple adına kritik bir önem taşıyor, çünkü iPhone satışları 2007 yılında beri her sene, bir önceki seneye göre daha fazla oldu. Özetle ilk kez satışlarda düşüş söz konusu olabilir.

  Konuyla ilgili olarak Apple CEO’su Tim Cook’un iPhone satışlarına dair endişeyi ele alan görüşmeler gerçekleştirdiği belirtiliyor. Satışlardaki olumsuz beklentinin temel nedenleri arasında Çin pazarındaki değişimler ve Android akıllı telefonların düşük fiyatlı ama yetenekli modellerle pazardaki tetiklemeleri harekete geçirmeye devam etmesi gösteriliyor. Apple’ın sonraki kazanç raporu 2016 Ocak ayında yayınlanacak. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN