iPhone satışları Windows bilgisayar satışlarını geçti

0

iphone-6s-kutusu

2015’in Apple adına oldukça gösterişli finansal bilanço sunumları ve ürün lansmanları ile geride kaldığı bir gerçek. Çoğu otoriteye göre gelişme olağanüstü. Öte yandan tüm bu Apple merkezindeki göstergelerin ilginç sonuçları da ele alınmaya devam ediliyor. İşte bunlardan biri daha kamuoyunda ilgi uyandırdı…

Tanınmış bir araştırma şirketinin yayınladığı grafik, 2015 senesinde satışı gerçekleştirilen bazı cihazları, işletim sistemini de değerlendirmeye ekleyerek ele aldı. Buna göre geçtiğimiz yıl 275 milyon ünite Windows PC satışı gerçekleştirildi. Bu rakam oldukça iddialı görünebilir, ancak yeterli değil…

iPhone, Windows’u ilk kez geçti

Grafik, Apple’ın iPhone serisinin 300 milyon ünitenin de üzerinde satış gerçekleştirdiğini bir kez daha ortaya koyuyor ve bir detay da bu şekilde açığa kavuşuyor: iPhone satışları tarihte ilk kez tüm Windows’lu bilgisayar satışlarını geride bırakıyor.

HP_Specte_x360_stand_mode_lifestyle

Windows-iOS rekabetinde son durum 

Analiz, Windows-iPhone kıyaslamasının yanı sıra Mac ve iPad satışlarını da karşılaştırma amacıyla sunuyor. 20 milyona yakın Mac bilgisayar satışı söz konusu ve bu da tüm zamanların en yüksek satış rakamı. iPad satışlarındaki gerileme ise dikkat çekiyor. Bir diğer bakış açısı da iOS-Windows temelinde ele alınabilir. Buna göre 2015’te Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar, iOS yüklü Apple cihazlarından daha az satılmış.

Zirve Android’in

En nihayetinde ise analizde yer almamakla birlikte Android işletim sistemi yüklü cihaz satışları zirvede yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 1 milyarın üzerinde Android’li akıllı telefon ve tablet satıldı.

Cevap bırakın