iPhone’um Şarj Olmuyor. Ne yapmalıyım?

iPhone'um şarj olmuyor. Ne yapabilirim. Şarj olmayan iPhone için neler denenebilir?

0

      Akıllı telefon kullanıcılarının hangi marka telefon kullanırlarsa kullansınlar ortak problemlerinin başında,  batarya kullanım süresi geliyor desem, yanlış söylemiş olmam. Özellikle tatil sıcağında, tam dolu bataryanın kullanım süresi azalabiliyor. Bazen de, telefonun durup dururken şarj olmaması ve açılmaması oldukça can sıkıcı olabiliyor. Akıllı telefonların batarya kullanım süreleri, sürekli doldur boşalt ile belli bir süre sonra eskisi gibi uzun gitmiyor. Bu durumda batarya değişimi  bir çözüm gibi duruyor olsa da, bazı kontroller yapıldıktan sonra karar vermekte yarar var.

      Bu haftaki yazımda, iPhone şarj olma sorunlarında nelerin kontrol edilmesi gerektiğinden bahsederek, batarya değiştirme masrafından kurtulma yöntemlerinden bahsedeceğim.

      iPhone kalitesinde akıllı telefonun şarj olma konusunda sorun oluşturması oldukça nadir karşılaşılabilen bir durum olsa da, şarj olmama sorunlarında, aşağıdaki başlıklara dikkat edildiğinde, çözüm bulma ihtimali bulunuyor.

iPhone’u Yeniden Başlatmak

      iPhone’u  yeniden başlattığınızda, karşılaşılan bazı sorunlarında ilginç bir şekilde çözüldüğünü göreceksiniz. Ciddi sorunların tabi ki çözülmesi mümkün olmasa da, şarj olma konusunda sorun yaşanıyorsa, yeniden başlatmak, soruna çözüm sağlayabilir.

USB Kablosunu Değiştirme

      iPhone’u şart ettiğiniz ve aynı zamanda bilgisayar bağlantısı yaptığınız USB kablosu, zamanla özelliğini kaybedebilir. Cihaz şarj olmuyorsa, kablonun arızalı olup olmadığını anlamanın yolu; farklı bir kablo ile deneme yapmaktır. Farklı bir kablo ile şarj oluyorsa, kabloyu değiştirme zamanı gelmiştir. Ayrıca, kullanılan kablonun iPhone’un orijinal kablosu olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Orijinal dışında, muhtemelen daha ucuz olan şarj kablosu kullanımı, cihaz bataryasına da zarar verebilir.

Şarj Adaptörünü Değiştirme

      iPhone’un güç adaptörü sık kullanım sonucu bozulmuş olabilir. Cihazı güç adaptörü yerine, USB kablosu ile direk bilgisayara bağlayıp, şarj etmeyi deneyerek de, adaptörün kontrolünü sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, arkadaşınızın güç adaptörünü kullanarak da kontrol sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarın USB portu bozuk olabilir

      Kullandığınız güç adaptörünün sorunsuz olduğundan emin değilseniz, sağlam bir USB kablosu ile bilgisayar üzerinden şarj olma konusunda da sorun yaşanıyorsa, bilgisayardaki USB portu’nun bozuk olma ihtimali var. Bilgisayardaki farklı bir USB portunu denemek, soruna çözüm getirebilir.

Klavye Üzerinde Şarj Etmemek

      iPhone şarj olurken, yüksek hızlı USB bağlantı noktaları kullanılması gerekiyor. Bazı klavyelerde bulunan USB bağlantı noktaları, iPhone’u şarj etmek için yeterli güç sağlamaz. Cihaz şarj oluyor gibi gözükse de aslında olmaz. Bu sebeple; iPhone’un doğrudan bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarından birine takılı olduğundan emin olmak gerekir.

Şarj Soket Girişi Kontrolü

      Çok sıklıkla karşılan bir sorun olmamasına rağmen; cepte veya çanda da taşınan cihazın, şarj soketi girişine minik parçacıklar sıkışmış olabilir. Bazen de USB kablosunun uç kısmında da yabancı cisimler olabilir. Şarj olma sorunu yaşandığında, şarj soketinde yabancı madde kontrolü yapılmasında yarar var. Aynı şekilde, USB kablo ucunun da kontrol edilmesi yararlı olabilir.

Batarya Tamamen bozulmuş olabilir

      Cihaz durup dururken kapanmış ve açılmıyorsa, sorunun nedeni şarj ile alakalı olmayabilir. Diğer taraftan; şarj bittikten sonra cihaz kapanmış ve yukarıda sıraladığım yöntemleri denemiş olmanıza rağmen cihaz yinede  şarj olmuyor ve dolayısı ile açılmıyorsa; cihazın bataryası ömrünü tamamlamış olabilir. Bu durumda, batarya değişimi yapmak gerekiyor. IPhone’unuz bir yıldan az bir süredir kullanıyor ya da AppleCare’iniz varsa, batarya değişimini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. 

      Bir kez daha hatırlatmak gerekirse; iPhone’un şarj olmaması durumunda, yukarıdaki adımlar takip edilebilir. Diğer sorunlarda bir Apple yetkili servisi ile bağlantıya geçmek uygun olacaktır.

iPhone orijinal USB şarj kablosu için bu linki kullabilirsiniz

iPhone orijinal güç adantörü için bu linki kullanabilirsiniz.

Twitter takip için

Cevap bırakın