iPhone pil ömrünü artıran ‘ilginç’ yöntem

0

facebookAkıllı telefon satın almadan önce karar aşamasını etkileyen faktörlerden biri de şüphesiz pil dayanıklılığı. Ancak bu konuda üreticilerin sınırları ne kadar zorlasalar da birbirlerine yakın parametreler sundukları, pil ömrünün yaklaşık bir günü tamamlayacak düzeylerde olduğu da bilinir. Apple’ın popüler akıllı telefon serisi iPhone’da da durum aşağı yukarı aynı. ‘Bir günü tamamlayan cihaz başarılıdır’ önermesi, iPhone için de geçerli.

Elbette bazı ufak tefek hamlelerle pil dayanıklılığını etkileyebilmek mümkün. En temel örneği ile ekran parlaklığını azaltmek işe yarayacaktır. Ancak bu noktada ilginç buluşlar da zaman zaman gündeme gelebiliyor. İşte bunlardan birinden bahsedeceğiz…

Yüzde 15 daha uzun kullanım mümkün!

Tanınmış İngiliz gazetesi The Guardian’ın teknoloji yazarı Samuel Gibbs, Facebook uygulamasını silip, Safari üzerinden hesabına giriş yaptığında pil ömrünün yüzde 15 arttığını keşfettiğini açıkladı. Test üzerinde bir hafta boyunca çalıştığını belirten Gibbs, böylelikle mobil uygulama yerine önyüklü internet tarayıcısının kullanımının pil direnajını olumlu yönde etkilediğini buldu. İlginç bir buluş…

facebook-messenger-iphone-6-convo-hero

Gibbs, bir Safari kısayolu ile Facebook’a doğrudan giriş yaparak, uygulamanın yapabildiklerinin çoğunu gerçekleştirebildiğinin de altını çiziyor. Elbette bazı konularda fedakarlık edildiğini de belirtelim, yine de yoğun mobil cihaz kullanan ve durmaksızın şarj problem yaşayan kimseler için enteresan bir alternatif pil tasarruf şeklinin söz konusu olduğu görülüyor.

Facebook’un mobil uygulaması, iOS cihazlarda pili tüketen başlıca yazılımlar arasında ve uygulamayı kullanmayarak daha fazla pil tasarrufu sağlamak mümkün görünüyor.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Cevap bırakın