iPhone’larda pil ömrü nasıl görülür?

0

Apple, geçtiğimiz yıllarda yayınladığı bir iOS güncellemesi ile iPhone’ların pil ömrünü kullanıcıların görmesine izin verdi. Peki Apple’ın izin verdiği iPhone pil ömrü görme işlemi nasıl yapılır, pil ömrü ne manaya geliyor?

iPhone pil ömrü nasıl görülür?

iPhone’larda pil ömrünü görebilmek için ilk olarak Ayarlar’a gitmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmından pencereyi aşağıya kaydırarak Pil kısmına girmelisiniz. Bu adımın sonrasında karşınıza güç ayarları hakkında bazı detaylar çıkacak. Buradaki kısımdan direkt olarak Pil Sağlığı kısmına tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra iPhone’un pil kapasitesinin durumunu görebileceksiniz.

Pil sağlığı ne manaya geliyor?

Apple’ın görememize izin vermiş olduğu pil sağlığı, pilimizin geriye kalan ömründe ne kadar verimli çalışacağını gösteriyor. Apple’ın tavsiyede ettiği kullanılabilir en kötü pil ömrü oranı ise yüzde 85 olarak karşımıza çıkıyor. Bu rakam, siz pilinizi yüzde 100 oranında şarj etseniz dahi, pilinizin ilk günkü oranından yüzde 15 daha az şarj olduğu manasına geliyor. Bu da pilinizin kapasitesinin eskiye oranla daha da azaldığının ve dolaylı olarak daha az bir kullanım ömrü sunacağını gösteriyor.

Cevap bırakın