iPhone kullanıcıları dikkat! Bu ayarları değiştirin

0

Eylül ayında iPhone 13 serisini tanıtmaya hazırlanan Apple, oldukça yoğun günler geçiriyor. Yazılımsal anlamda da eli dolu olan şirket, bir yandan iOS 15 beta programıyla öte yandan ise çocukları korumak için aldığı yeni tedbirlerle uğraşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan Apple, çocuk istismarını önlemek için iPhone’lardaki fotoğrafları otomatik olarak tarayacağını duyurdu. Kullanıcıların kafasını karıştıran yeni güvenlik politikası, akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Ancak ABD’li teknoloji devinin gelen şikayetlere rağmen geri adım atmaya niyetli değil. Ancak tek sorun güvenlik değil bazı riskler de bulunuyor.

2021’in en tehlikeli mobil uygulamaları belli oldu!

iPhone ayarlarınızı değiştirin

Apple’ın bu politikası, kullanıcıların en çok önemsediği güvenlik ve mahremiyeti tehlikeye atıyor. Aslında şirketin kullanmayı planladığı CSAM oldukça yaygın bir yöntem. Pek çok sosyal medya platformunda istismarı önlemek için kullanılıyor. Ancak ilk defa bir telefonda karışımıza çıkıyor.

Apple

Asıl problem ise pek çoğumuzun içinde yer aldığı WhatsApp ve Telegram gruplarında karşımıza çıkıyor. Oldukça yaygın olan bu gruplar güvenlik riski oluşturabiliyor. Örneğin bir WhatsApp ya da Telegram grubundan uygunsuz bir görsel atıldı ve otomatik kayıt nedeniyle bu görüntü telefonunuza kaydoldu. Apple bunu görüyor ve görselin içeriğine bağlı olarak yetkililere haber veriyor.

Sorun yaşamak istemeyen kişilerin doğru ayarları yaparak sadece tanıdıkları kişilerden medya dosyası kabul etmesi gerekiyor. Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın