iPhone kanseri tespitinde kullanılmaya başlandı

0

Pink Breast Cancer Awareness Ribbon

Apple’ın iPhone ve Apple Watch ile sağlık endüstrisine yaptığı katkılar biliniyor. Ancak bu sektöre akıllı cihazların gücünü entegre etmek isteyen tek şirket Apple değil. Washington StateÜniversitesi’nde Lei Li öncerliğindeki bir araştırma gurubu, iPhone kullanarak kanseri büyük oranda tespit edebilen taşınabilir laboratuvar geliştirdi.

Washington State Üniversitesi web sitesinde duyurulan bu portatif laboratuvar, tek seferde 8 farklı örneği analiz edebiliyor ve bunun sonucunda %99 oranında isabetli veriler elde ediliyor.

Li bu laboratuvarın akciğer, prostat, karaciğer, göğüs ve epitel kanserlerin tespitinde kullanılabileceğini söylüyor. Cihazın taşınabilir olması sayesinde dünyanın neresinde ne yapıyorsanız yapın kanser tespiti yapabiliyorsunuz. Bu seviyede kullanışlı bir laboratuvarın sağlık endüstrisine tabiri yerindeyse ‘ilaç’ gibi geleceğini söyleyebiliriz.

Cihazda 8 kanallı spektrometre kullanıldığını söyleyen Li sonuçların %99 oranında isabetli olduğunun altını çiziyor. İlk başlarda cihazın standart laboratuvar kontrollü örneklerde kullanılırken geliştirildikçe gerçek dünya koşullarında da kullanılmaya başlanmış. Lei Li bütün laboratuvarı yanınızda taşıyamayabilirsiniz ama bunu taşıyabilirsiniz diyor.

Laboratuvarın yapımında iPhone 5 kullanılmış, ancak muadili herhangi bir telefonun da iş görebileceği söyleniyor. Burada önemli olan akıllı telefon kamerasının sisteme entegre edilmesi. Bilim dünyası ile mobil teknolojiler birbiriyle gelecekte daha çok yakınlaşacağa benziyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın