iPhone ile çekilmiş en iyi filmler

iPhone ile çekilmiş en iyi filmler

0

Akıllı telefonların video özellikleri öyle bir seviyeye geldi ki artık sinema dünyası bile bu teknolojilerden film yapım süreçlerinde fazlasıyla faydalanmaya başlamış durumda. Uzun metraj ya da kısa metraj filmlerden tutunda müzik kliplerine ve reklam filmlerine kadar farklı disiplinlerdeki film çekim süreçlerinde bir numaralı ekipman olma yolunda giden akıllı telefonlar sektöre hem kolaylık hem maliyet avantajları getiriyor. Akıllı cihazların sinema ve reklam sektöründe bu kadar yaygınlaşmasının asıl nedeni cihazların gelişmiş teknolojileri olsa da, en önemli nedenlerden bir diğeri YouTube gençliğinin tükettiği içerikte kendinden önceki kuşaklar gibi geleneksel yöntemlerin verdiği tadı aramaması. Ve belki de bir ya da iki kuşak sonra 8 ya da 35 mm filmlerin tarihe karışacak olmasıyla tüm standardı akıllı cihazların sunduğu görüntü kalitesinin belirleyecek olması kaçınılmaz olacak.

Sinema dünyasının akıllı cihazlar arasındaki tercihlerine baktığımızda iPhone’un açık ara film yapımlarında en fazla tercih edilen cihaz olduğunu belirtelim. iPhone burada işin kurgu ayağında iMac’ler ile sunduğu ileri teknolojiden ötürü ekosistemi tamamlayan bir unsur olması nedeniyle de fazlasıyla tercih sebebi. Bu haftaki yazımda farklı iPhone modelleri ile çekilen sinema filmlerini bir araya getirdim. Bu filmlerin detaylarına geçmeden önce geçtiğimiz günlerde Türkiye’de iPhone XS Max ile çekilen bir müzik klibinden kısaca bahsetmek isterim. Genç Sanatçı Ezgi Yelen’in iPhone ile çekilen müzik videosu “Yalnız Kadınlarım”da sadece iki adet led ışık, iPhone XS Max ve Filmic Pro uygulaması kullanıldı. Benzer şekilde iPhone ile klip ya da film çekimlerinde iPhone tercih eden genç sanatçıların ortak görüşü; düşük prodüksiyonla kaliteli bir iş çekebileceklerini göstermek. Bu da aslında yolun başındaki gençlere cesaret veren bir durum. Her yeni modelle birlikte iPhone’un fotograf ve video çekme kalitesi artarken film yapımcıları da bunun daha çok farkına varmaya başladı. İşte tamamı iPhone ile çekilmiş birbirinden güzel filmler.

Unsane
Claire Foy’in baş rolünde oynadığı film kendisini takip eden biri olduğuna inanan ancak bir sağlık kurumuna baş vurunca akıl sağlığı sorgulanan bir kadın hakkında. Yönetmenliğini Soderbergh’in yaptığı film iPhone 7 Plus ile çekilmiş.
Tangerine
Sean Baker’ın Tangerine adlı filmi Sin-Dee isimli trans seks işçisinin başına gelenleri anlatıyor. Filmin baş rolünde Kitana Kiki Rodriguez var. 2015 yapımı filmin tamamı 3 iPhone 5S cihaz kullanılarak çekilmiş.
9 Rides
Yönetmenliğini Matthew A. Cherry’nin yaptığı 2017 yapımı film yılbaşı arifesinde aldığı haberle hayatı değişen bir Uber sürücüsü hakkında. Film iPhone 6S kullanılarak çekilmiş. Filmin oyuncuları arasında Dorian Missick, Omar Dorsey, Robinne Lee, Xosha Roquemore, Amin Joseph ve Skype P. Marshall yer alıyor.
I Play With the Phrase Each Other
I Play With the Phrase Each Other yönetmenliğini Jay Alvarez’in yaptığı 2014 yılında çekilmiş bir suç dram filmi. Tamamen iPhone ile çekilen film, Alvarez’in oynadığı Jake’in karmaşık bir siber suç dünyasını anlatıyor.
Night Fishing
Koreli yönetmenler Chan-kyong Park ve Chan-wook Par tarafından çekilen film 2011 yılında çekilmiş bir kısa film. iPhone 4 ile çekilen film beklenmedik bir şey yakaladığında hayatı değişen bir balıkçı hakkında.
Uneasy Lies the Mind
Yönetmenliğini Ricky Fosheim’in yaptığı gerilim türündeki 2014 yapımı film yalnızca iPhone 5 kullanılarak çekilmiş. Görkemli bir kış evinde geçen film akılını yitirmeye başlayan bir adamı anlatıyor.
Searching for Sugar Man
Malik Bendjelloul’in Oscar ödüllü filmi Searching for Sugar Man 1970’li yılların rock starı Rodriguez’in sırlarını açığa çıkarma peşinde olan iki Güney Afrikalı adam hakkında. Yönetmen Bendjelloul 8 mm kamera ile çektiği 2012 yapımı filmin geri kalanı için 8 mm vintage kamera adlı bir iPhone uygulaması kullandı.
Romance in NYC
Tristan Pope’nin “NYC’deki Romance” adlı kısa filmi, Pope ve Rachel Winegar çiftinin New York’ta geçen inişli çıkışı ilişkilerini anlatıyor. 18 dakikalık film iPhone 6 ile çekildi.
Framed
Fransız yönetmen Mael Sevestre’nin filmi Framed Franck Descombes’in canlandırdığı fotoğraf çekerken beklenmedik bir kaza geçiren bir fotoğrafçı hakkında. Film iPhone 4s ile çekildi.
The Editor
Chris Nong’un 8 dakikalık filmi The Editor 2011 yılında YouTube’a yüklendi. Araba kovalamacalarının yer aldığı aksiyon filmi iPhone 4 ile çekildi.

Cevap bırakın