Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültüriPhone ile çekilen en iyi filmler

  iPhone ile çekilen en iyi filmler

  iphone 6 filmApple fanları için en iyi fotoğraf makinesi kuşkusuz iPhone’dur. Nitekim teknoloji devi Apple her yeni iPhone modelinde fotoğraf işinde çıtayı yükselterek cihazın bu anlamda yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. iPhone’un son birkaç versiyondur video yetenekleri de –diğer markaların akıllı telefonları için de benzer ifadeleri kullanmak mümkün elbette-fazlasıyla iyileşmeye başladı. Bu anlamda son dönemlerde iPhone profesyonel film sektörünün de ilgisini çekmeye başlamış durumda. Özellikle 2015 ve 2016 iPhone’la film yapımcılığı için dönüşüm yaratan bir yıl oldu. Çünkü iPhone ve iPhone’u video yetenekleri açısından tamamlayan aksesuarlar film yapımcılarına profesyonel düzeyde içerikleri hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı oluşturma yeteneği sunuyor. Örneğin 2015 Sundance Film Festivali’nde baştan sona iPhone kullanılarak çekilmiş Tangerine filmi ile festivalin yıldızı olmayı başarmıştı. Başrol oyuncusu olan Mya Taylor’ın Spirit Ödülleri’nde ödül alan ilk trans kadın oyuncu olmasıyla da akıllara kazınan bu filmde diğer tüm kameralarda da bazı ekipmanlarla birlikte ana çekim ekipmanı olarak iPhone 5S kullanılmıştı.

  Yönetmenlerin iPhone tercih etme nedenleri
  Film ve fotoğraf yönetmenlerinin çekimlerinde iPhone’u giderek daha fazla tercih etmelerinin hem teknik hem de kullanım kolaylıkları açısından pek çok sebebi var aslında. İlk akla gelen kuşkusuz iPhone’un yönetmenlere video kaydetme konusunda sağladığı müthiş esneklik. iPhone ve çekim aksesuarları kullanan bir yönetmen çekim yapılacak çözünürlük ve kare hızları konusunda birden fazla seçeneğe sahip olabiliyor. Örneğin 1080p çözünürlükte saniyede 30 kare ya da 60 kare gibi. iPhone 6S ve 6S Plus ile gelen 4K çekim özelliği iPhone’u yönetmenler için cazip kılan diğer özellik. Henüz çok yaygın olmasa da 1080p’den 4 kat daha fazla çözünürlüğe sahip olan 4K içerikleri yakın zaman içerisinde hayatımızdaki ekranlarda daha fazla göreceğiz ve bunda iPhone 6S’in payı büyük olacak. iPhone’u son dönemlerde sinema dünyasının gözdesi kılan bir diğer teknik melekesi Focus Pixels özelliği. iPhone’da yerleşik olarak bulunan bu özellik tüm çekimleri inanılmaz hızlı şekilde netlemenizi sağlıyor. Netlemek için dokunmaya ve çekiminizi yaparken dengelemenin fazla veya az olmasına neden olabilecek kontrast oluşturan netlemeler için endişe etmenize gerek kalmıyor.

  Teknik özellikler bir yana iPhone kullanan yönetmenlerin ortak görüşü iPhone’la çekim yaparken, büyük bir yapımın zahmetli lojistiği olmadan, sahneleri hızla çekerek yapım aşamasına geçebilmeleri. Birçok insanın bir iPhone’a sahip olmasının verdiği rahatlıkla korkutuculuk faktörü ortadan kalktığı için sahici ve samimi sahneleri kaydetmenin çok daha kolay olduğu da dile getiriliyor. Tabii iPhone’la film ya da klip çekmek istediğinizde birtakım yan ekipmanlara ve aksesuarlara ihtiyaç duymanız kaçınılmaz. Bugün piyasada yalnızca iPhone için oluşturulan profesyonel seviyede film yapım uygulamaları ve ürünlerin (lensler, ışıklandırma, mikrofonlar, sabitleyiciler, vb.) sayısı bir hayli fazla. Film yapımcıları, sektörü iPhone’un her türlü durumda kullanılabilmesi için iPhone’la çalışan muhteşem ürünler yapmaya yönlendiriyorlar.

  Her biri kendince farklı nedenlerden dolayı video ve film üretiminde iPhone kullanan yönetmenlerin sayısı giderek artıyor. Gelin son dönemde iPhone ve tamamlayıcı aksesuarları ile kayda alınan başaralı yapımlara bir bakalım.
  iphone ara
  And uneasy lies the mind
  88 dakika uzunluğundaki film iPhone 5 ile çekilmiş ve bütçesi 10 bin dolar. Filmde iPhone’un farklı lenslerde uyumu için Turtle Back Lens adaptör ve Tangerine filminde de kullanılmış olan Filmic Pro aplikasyonu kullanılmış. Filmin yönetmenine göre iPhone kullanmanın tek dezavantajı bataryanın soğuk havalardaki dış mekan çekimlerinde dayanıksız olması.

  Night fishing

  Güney Kore’nin önemli filmlerinden Oldboy’un yönetmeni Chan-Wood tarafından yönetilen bu korku filminin süresi 33 dakika. Ekipman olarak iPhone 4 kullanılan filmin bütçesi ise 130 bin dolar.

  Framed
  3 dakika uzunluğundaki bu kısa filmin tamamı iPhone 4S ile çekilmiş ve bütçesi oldukça küçük. Çekimi bir günde tamamlanan film bir günlük kurgu sürecinden sonra yönetmeni tarafından popüler video sitesi Vimeo’ya yüklenmiş.

  The Editor

  8 dakika gibi kısa bir süreye 3 farklı hikaye sığdıran bu filmin en önemli özelliği diğer filmlerin aksine çekiminde herhangi bir uygulama ya da lens desteği kullanılmamış olması. Filmin yönetmeni Chris Nong Vimeo video sitesinde yaptığı açıklamada filmin sadece iPhone ile çekilmiş olmasını istediğini ve bu yüzden de herhangi başka bir cihaz kullanmadığını söylüyor.

  I Play with the phrase each other
  2014 yılında film festivallerinde kendine özgü stili ile öne çıkan Jay Alvarez yönetmenliğindeki film 17 bin dolarlık bütçeyle bir iPhone kullanılarak çekildi. İzleyicilere filmin içindeymiş hissi veren filmin tamamen iPhone ile çekilmiş olması oldukça şaşırtıcı.

  Romance in NYC
  Tamamen iPhone 6 ile çekilmiş ilk film olarak lanse edilen Romance in NYC iki sevgilinin New York’daki günlük hayatlarını anlatıyor. Filmde ilişkilerin incelikleri ve rutinleri ustalıkla ekrana yansıtılmış. Filmin düzenlemesi MoviePro uygulaması ile yapılmış.

  DragonBorne

  Bu bir buçuk dakikalık kısa film iPhone 6 ile çekilmiş en iyi işlerden biri. Aynı zamanda bir YouTube içerik hazırlayıcısı olan filmin yönetmeni Matthew Pearce filmin düzenlemesinde iOS video uygulaması Efexio, Filmic Pro Uygulaması, iMovie, Movie Looks ve Video Crop programlarını kullanmış.
  açılış iphone
  iPhone 6S iş başında
  Aktris, model, yapımcı ve aktivist Olivia Wilde’ın yönettiği Edward Sharpe & the Magnetic Zeros grubunun PersonA albümünün ilk single’ının klibi “No Love Like Yours”un tamamı iPhone 6s Plus ile çekilen bir iş. Birkaç ek lens kullanılarak, popüler FiLMiC Pro uygulamasıyla 2:39 en/boy oranında 24p ve 4K çekilen bu video, yönetmenler ve görüntü yönetmenleri arasında giderek büyüyen bir eğilim olan, çalışmalarını sektörde geleneksel olarak kullanılan büyük ve pahalı kamera ekipmanları yerine iPhone’la kaydetmeyi tercih etmenin başarılı bir örneği. RYOT Films’in çektiği The Painter of Jalouzi belgeseli ise iPhone 6s’te 4K çekilen ilk belgesel film. Film, Haiti’nin en büyük gecekondu mahallelerinden biri olan Jalouzi’deki, tüm şehri boyayarak yoksul bölgelere renk getirmeye kararlı bir vatandaşın öyküsünü anlatıyor. Bir diğer örnek ise dizi sektöründen. Film yapımcısı Sven Dressbach kısa bir süre önce How to Get Away with Murder dizisinin sezon ortası finalinde çalınan ‘Dark Waves’ şarkısı için bir müzik videosu yapmak için Robot Koch ile birlikte çalıştı ve videoyu iPhone 6s Plus’ta çekmişti.

  Diğer Apple ürünleri ile çekilenler

  iPhone Apple’ın film çekiminde kullanılan tek cihazı değil şüphesiz. Apple ailesinde film çekimi için kullanılabilecek pek çok cihaz bulunuyor. Bunlardan öne çıkanlar ise iPad ve MacBook. Örneğin Modern Family dizisi bu anlamda iyi örneklerden biri. Dizinin yapımcısı ve yönetmeni Steve Levitan dizinin bir bölümünün tamamını iPhone 6, iPad Air 2 ve Mac’le çekti. Dizi çeşitli karakterlerin birbirleri ile FaceTime konuşmalarını konu alıyor. Aaron Mento’nun kara mizah komedi filmi Standards of Living iPad 2 ile çekilmiş ilk uzun metraj film olma özelliğine sahip. Mento iPad 2 kullanma nedenini profesyonel ekipman bulamamasından değil de kafasında tasarladığı konsepte uygun olması açısından tercih ettiği şeklinde açıklıyor. Film bir komedyenin komedi rutinini geliştirmekle ilgili çabalarını konu alıyor. İngiliz otomotiv üreticisi Bentley de iPhone 5s ile çektiği 3 dakikalık reklam filmi ile iPhone video dünyasına merhaba demiş oldu. Yalnızca BeastGrip lens adaptör, Neewer Fisheye lens ve MoVI M5 sabitleyici kullanılarak çekilen reklamın kalitesi film yapımcılarını şaşırtıyor.

  Apple 2015 Oscar reklam filmi

  Apple 2015 yılında tamamen yeni iPad ile çekilmiş bir reklam yayınladı. Film yapımcısı Martin Scorcese tarafından hazırlanan filmde bir grup lise öğrencisinin kendi filmlerini çekme istekleri tasvir ediliyor. Reklam filmi için L.A Şehir Lisesi ile anlaşan Apple öğrencilere kendi film projelerini hayata geçirmeleri için birer iPad vermişti. Diğer yandan marka 2015 Grammy Ödülleri için de Oscar projesine benzer bir proje hazırlamıştı. Bir dakika uzunluğundaki reklam filminde İsveç müzik grubu Eliphant,DJ The Gaslamp Killer ile çalışıldı. Tamamı iPad 2 ile çekilen filmde grubun single üretim süreci gösterilmişti.

  Açılış görseli kaynağı: es.engadget.com

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN