iPhone için en iyi sanal gerçeklik uygulamaları

0

Apple, Sanal Gerçeklik konusunda rakipleri ile yarışmıyor gibi gözükse de, bu konuda bünyesinde yoğun çalışmalar yaptığı kesin. CEO Tim Cook; artırılmış gerçekliğin, sanal gerçeklikten daha önemli olacağını söylemiş olsa da; sanal gerçeklik deneyimi için farklı platformlara gerek kalmadan ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğü ve uygun uygulamalar ile bu deneyimi yaşamanız mümkün.

Sanal gerçekliği gerçek hayattaki ortamların, bilgisayarlar aracılığı ile taklit edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Sanal gerçeklik ortamlarında genelde kafaya takılan bir kask ya da gözlük bulunur.

Bu haftaki yazımda iPhone için sanal gerçeklik uygulamalarından bahsedeceğim.

Jaunt VR

iphoneicinvrapps01

Jaunt VR, muzik, spor, seyahat ve film konularında 360 derece sanal gerçeklik deneyimi yaşayabileceğiniz bir uygulama. Uygulama ile JauntVR adresine girildiğinde, eğlenceli videoların ve kısa filmlerin olduğu bir ortam ile karşılaşılıyor. Site, sinematik sanal gerçeklik konusunda lider geliştiricilerin başında geliyor. iPhone için uygun sanal gerçeklik gözlüğü ile giriş yaptığınız sitede, bir filmin içindeymiş gibi bir hisse kapılmanız içten bile değil. İlgili sitede çocuklar içinde eğlenceli ve eğitici içerikler bulunuyor.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir. 

NYT VR

iphoneicinvrapps02

NYT VR,  New York Times’ın iPhone kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu sanal gerçeklik uygulaması. Uygulama sayesinde gazetede yayınlanan haberler ile interaktif  şekilde etkileşim sağlanabiliyor. New Yok Times, bu uygulamayı geliştirerek, okuyucularının okudukları haberler ile iç içe olmasını sağlamaya çalışıyor. Uygulama Google Cardboard desteği ile geliyor ve iPhone 5 sonrası tüm modellerde sorunsuz kullanılabiliyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile gazetenin mobil uygulamasındaki öne çıkan videoları 360 derece VR formatında izlemek mümkün oluyor.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

Orbulus Special Edition

iphoneicinvrapps03

Orbulus Special Edition uygulaması 360 derece görsellerin bulunduğu bir uygulama. Bu uygulama ile dünyanın farklı noktalarında çekilmiş sanal gerçeklik uyumlu görseller arasında gezme şansı buluyorsunuz. Uygulamanın oldukça ilgi çekici bir arayüzü olduğunu da söyleyelim. Arayüzdeki galeriden bir küre seçmek için ona odaklanmanız yeterli oluyor. Seçim yaptıktan sonra kafanızın hareketlerine göre seçilen mekanda sanal gezinti yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

Virtual Reality Moon

iphoneicinvrapps05

Yakın gelecekte Ay’a seyahat etmek pekte mümkün olmasa da, sanal ortamda Ay’da gezinti, uygulamalar sayesinde artık mümkün. Uzak mesafeden dünyayı görmek, Uluslararası Uzay İstasyon’unu izlemek ve Ay yüzeyinde gezinti için Virtual Reality Moon oldukça iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

Street View

iphonevirtualreality113

Google Cardboard; sanal gerçeklik için Google’ın piyasaya sürdüğü oldukça ucuz, karton bir gözlükten ibaret. Google Cardboard ile kullanılabilen Street View uygulamasında ise; caddelerin 3D olarak dolaşılabileceği bir özellik bulunuyor.

Street View uygulamasını telefona indirdikten sonra uygulama açıldığında Cardboard ikonu gözüküyor. İlgili ikona tıklandığında uygulama otomatik olarak Cardboard formatına geçiyor. Telefonu Cardboard’a takarak uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

InCell VR

iphonevirtualreality114

Bilime ilgi duyanların bu ilgiyi aynı zamanda sanal alemle de birleştirmek istediklerinde, kendilerine yardımcı olacak uygulamaların başında InCell VR geliyor. InCell sanal gerçeklik uygulaması ile insan hücreleri arasında gezinti yapabiliyorsunuz. Incell VR, eğlence ile bilimin buluştuğu ilginç ve güzel bir  sanal gözlük uygulaması olarak adından söz ettiriyor. InCell VR uygulamasına anatomi bilimine ilgi duyanlarında oldukça rağbet edeceğini söyleyebilirim. Uygulama Cardboard ile de entegre çalışıyor.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

Discovery VR

iphonevirtualreality115

Sanal Gerçeklik ortamında ilginç kısa filmleri bulabileceğiniz Discovery VR uygulaması ile eğlenceli zamanlar geçirebiliyorsunuz. Yaban hayatından tutunda, uzay istasyonuna kadar farklı ortamlarda Sanal Gerçeklik deneyimi elde edebiliyorsunuz.

Uygulama iOS adresinden indirilebilir.

 

Cevap bırakın