iPhone için en iyi kamera uygulamaları

0

Akıllı telefon satın alma kararlarında kamera özellikleri önemli yer tutuyor. Ancak kullanıcılar artık donanım özelliklerine önem verdikleri kadar yazılıma da bakıyor. Çoğu akıllı telefonda Kamera uygulamalarının epey zengin olduğunu ve birçok ayarı sunduğunu görüyoruz. iPhone’a baktığımızda ise Apple’ın sadelikten yana olduğunu ve Kamera uygulamasını mümkün olduğu kadar az ve öz ayarla tuttuğunu görüyoruz. Bu durum fotoğraf ve video çekimini hızlandırıyor ve çoğu kullanıcı için yeterli oluyor. Ancak daha fazlasını isteyen bir kullanıcısıysanız, o zaman ne yapacaksınız?

Doğrusunu söylemek gerekirse işlerimiz için yaptığımız fotoğraf ve video çekimlerimizde özellikle iPhone 11 Pro Max’i yoğun biçimde kullanmaya başladık. DSLR makine yerine iPhone 11 Pro Max işimizi görüyor. Burada gelişmiş kamera sisteminin payının bulunmasının yanı sıra, App Store’dan indirebileceğiniz alternatif kamera uygulamalarının da rolü bulunuyor.

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız, listelediğimiz alternatif Kamera uygulamaları sayesinde etkileyici fotoğraflar ve videolar çekebilirsiniz:

FiLMiC Pro

Video çekerken başvurduğumuz bir numaralı araç olan Filmic Pro sayesinde iPhone’unuz profesyonel bir video kameraya dönüşüyor. Mobil cihazlar için geliştirilmiş en iyi video kamera uygulaması olan Filmic Pro; iPhone, iPad veya iPod touch kullanıcılarının birçok ayarı rahatlıkla yapmasını sağlıyor.

Kullanışlı bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Filmic Pro uygulaması, geniş yelpazeye yayılmış ayar imkanını sunuyor. iPhone’un hangi kamerasıyla çekim yapabileceğinizi belirleyebilir, çözünürlüğü dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. DJI Osmo Mobile veya benzeri gimbal aksesuarlarla da kullanım imkanı bulunan Filmic Pro sayesinde ses kayıt girişini belirleyebilir, ses kayıt seviyesini ayarlayabilirsiniz. Videonun pozlama, odak ve bunun gibi ayarlarını elle yapmak, histogram ile görüntü ayarını en iyi şekilde belirlemek gibi imkanlar da Filmic Pro’da mevcut durumda.

Eğer bir Apple Watch’unuz varsa, Filmic Pro uygulamasını akıllı saatinize kurabilir, çekime başlama işlemini saatinizden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Filmic Remote adlı bir başka uygulama yardımıyla iPad veya başka bir iPhone’dan çekimi kontrol edebilir, daha büyük ekrandan önizleme yapabilirsiniz. Filmic Pro çok yakında çoklu kamera desteğini de kazanacak. Böylelikle iPhone’un birden fazla kamerasını aynı anda kullanarak video çekimi de yapabileceksiniz.

Filmic Pro 99,99 TL’lik fiyat etiketiyle sunuluyor.

FiLMiC Firstlight

filmic firstlight

Filmic video tarafında gösterdiği başarıyı ve yetenekleri Firstlight ile fotoğraf tarafına taşıyor. Firstlight özelleştirilmiş film simülasyonları, uyarlanabilir film bileşenlerini ve Filmic Pro’nun ünlü canlı analiz araçlarını birleştirerek yeni bir kamera deneyimini sunuyor.

Hızlı, sezgisel odaklama ve pozlama kontrolleri sayesinde ekranın istediğiniz noktasına dokunarak odaklama ve pozlamayı ayarlayabilir ve bu ayarları kilitleyebilirsiniz. Otomatik Pozlama modu sayesinde deklanşör hızı ve ISO gibi değerler de otomatik olarak belirlenebiliyor. Filmic Pro’da bulunan reaktif analiz araçları şimdi Firslight uygulamasında bulunuyor. Odak ve pozlamayı elle ayarlarken çıkan zebra çizgileri sayesinde en iyi ayarları yapabilirsiniz. RGB histogram sayesinde de görüntünün pozlama profilini tüm renk kanalları boyunca görebilirsiniz.

Burst modu, zamanlayıcı, flaş, ızgara görünümü gibi profesyonel kamera araçları mevcut. 4:3, 16:9, 3:2, 1:1, 5:4 gibi görünüt oranları arasından seçim yapabilir; DNG, TIFF, JPG ya da HEIC profilleri arasından seçim yapabilirsiniz. iPhone XS, iPhone XR ve daha yeni modeller için HDR kontrolü de mevcut.

Burada saydıklarımızdan daha fazlasını Firstlight uygulamasında bulmak mümkün. Uygulama içindeki çoğu işlev ve ayar ücretsiz sunuluyor. Daha fazlasını isterseniz, uygulama içinden satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Halide

halide app

Ödüllü iPhone kamera uygulamalarından bir tanesi olan Halide, üst sınıf araçları ve güzel görünüme sahip kullanıcı arayüzü sayesinde hızlıca çekim yapıp geçmek yerine etkileyici fotoğraflar yakalamak isteyenler için ideal bir kamera uygulaması niteliğini taşıyor.

Halide’ın sezgisel ve dokunmatik hareketlere dayalı bir kullanıcı arayüzü bulunuyor. iPhone 11 Pro için özel olarak geliştirilmiş hızlı bir lens değiştiricisi de mevcut durumda. iPhone X ve daha yeni cihazlar için de tek elle kullanımı sağlayan özelleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü bulunuyor.

Elle derinlik ayarı sayesinde kişilerin dışında nesnelerin ve evcil hayvanların da portre çekimlerini yapabilirsiniz. Eksiksiz kontroller sayesinde deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi gibi ayarları da elle yapabilirsiniz. Canlı histogram ile en iyi pozlama seviyesini yakalayabilirsiniz. RAW, TIFF, HEIC ya da JPG formatlarında çekim yaparak kalite ve boyut arasında denge kurabilirsiniz. Akıllı otomatik ve manuel modlar da Halide uygulamasının özellikleri arasında yer alıyor.

Halide uygulaması 39,99 TL’lik fiyat etiketiyle sunuluyor.

DSLR Camera

dslr camera

App Store’daki en popüler ücretli uygulamalar arasında başlarda yer alan DSLR Camera uygulaması sayesinde iPhone’unuza profesyonel fotoğraf makinesi yetenekleri kazandırabilirsiniz. 2,99 TL’lik fiyat etiketiyle bu uygulama rakiplerine göre daha makul bir çözüm gibi görünüyor.

DSLR Camera manuel kontroller, geliştirilmiş editör ve 160 profesyonel filtre ile iPhone’unuzun kamerasından en fazlasını almanıza yardımcı olacaktır. Gece vakti bile etkileyici fotoğrafları DSLR Camera ile çekmeniz mümkün olacaktır.

Uygulamada Auto, Manual ve P olmak üzere üç adet çekim modu var. P modu, çekimleri veya kaydı mükemmel pozlama ile hızlıca ve kolayca yapmayı sağlıyor. Manual mod ise deklanşör hızı, ISO hassasiyet, odak veya beyaz dengesini elle yapmaya izin veriyor.

Uyarlanabilir filtreler sayesinde fotoğraf için en uygun filtreyi belirleyebilir, AR Assistant yardımıyla fotoğraf veya videonuz için en iyi açıyı belirleyebilirsiniz. Siri Kestirmeleri sayesinde sadece seslenerek çekim yapabilir veya düzenlemelerde bulunabilirsiniz.

Depthshot

depthshot iphone

Eğer Portre fotoğraflar çekmeye meraklıysanız, Depthshot adlı uygulama ile hoş görünen kareler yakalayabilirsiniz. Yapay öğrenme destekli bu akıllı kamera uygulaması sayesinde derinlik efekti verilmiş, arka planı bulanık fotoğrafları otomatik olarak ve hızlıca çekebilirsiniz. İster selfie çekin, isterseniz bir arkadaşınızın fotoğrafını çekin, Depthshot her durumda iş görecektir.

Uygulama içinde yer alan Bugün ekranı ve Fotoğraflar uygulaması eklentisi sayesinde Depthshot portre efektini film rulosunda bulunan herhangi bir portre fotoğrafa da uygulayabilirsiniz. Uygulama iOS 11 veya daha yeni sürümle çalışan, iPhone 6 ve daha yeni cihazlarda kullanılabiliyor. Fiyatı 6,99 TL.

Cevap bırakın