iPhone için en başarılı güvenlik uygulamaları

iPhone için en başarılı güvenlik uygulamaları

0

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezleri. Gün içinde işte, evde, dışarıda ya da herhangi bir yerde herhangi bir anda sürekli yanımızda olan akıllı telefonlarımız finansal işlemlerimizden aile fotoğraflarımıza toplantı notlarımızdan özel yazışmalarımıza kadar tüm kişisel bilgilerimizin yer aldığı bir kara kutu adeta. Ve akıllı telefonlara giderek bize ait olan daha fazla veriyi yüklediğimizi de söylemeliyiz. Haliyle akıllı telefonlarımızın güvenliği de gün geçtikte daha kritik bir noktaya geliyor. Bu konuda güvenliğini sağlamak öncelikle kullanıcı tarafından edinilmesi gereken bazı kullanım alışkanlıklarını gerekli kılıyor. Telefon kilidi kullanmak, hacker’lara karşı verileri şifrelemek, düzenli yedekleme yapmak, uygulamaları, oyunları sadece güvenilir kaynaklardan indirmek, güncellemeleri zamanında yüklemek ve şüpheli SMS, eposta ve sosyal medya taleplerine karşı uyanık olmak. Tabii bunların hepsini yapsanız bile akıllı telefonunuz tam olarak güvende olmayacaktır. Mobilde kullandığımız uygulamalar, oyunlar ve diğer programlara her geçen gün yenilerinin eklendiğini düşündüğümüzde bunların aynı zamanda yeni güvenli açıkları demek olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda dünyada birçok ünlü ismi içeren hacking skandallarının olayın ciddiyetini iyiden iyiye hissetmemizi sağladığını düşünürsek eminim birçoğumuz akıllı telefonunundaki verileri korumaya almak için alternatif güvenlik yazılımlarını kullanıyorsunuzdur. Bu bağlamda kullandığınız telefon iPhone dahi olsa telefonun güvenliği artırma adına farklı uygulamalar mevcut. Ben de bu haftaki yazımda iPhone için en başarılı güvenlik uygulamalarını bir araya getirdim. Bu uygulamaların detaylarına geçmeden Apple özelinde değinmek istediğim bir iki nokta daha var. iPhone ya da iPad’inizin içinde Apple tarafından kurulmuş güvenlik yazılımları yer alıyor. Örneğin iMessage uygulaması diğer Apple cihazlara mesaj gönderirken end to end encryption (uçtan uca şifreleme) adı verilen bir şifreleme yöntemi kullanıyor. Evet iPhone’unuzda Apple’ın kendi ayarları ile tanımlanmış güvenlik önlemleri mevcut ancak siz yine de güvenliğinizi daha üst seviyede tutmak istiyorsanız fayda göreceğinizi düşündüğüm şu 3. parti uygulamalara göz atmanızda fayda var.

Onion Browser
Tor’un yaratıcıları tarafından tasarlanan Onion Browser iPhone ve iPad’de güvenli şekilde internette vakit geçirmenizi sağlayan bir tarayıcı uygulaması.

1Password
Şifrenizin güvenli olduğundan emin olmanızın en iyi yolu bir şifre yöneticisi kullanmak. 1Password tüm şifre ve önemli bilgilerinizi hatırlar. Uygulama ile güvenli şifreler oluşturmanız mümkün. Uygulama AES 256-bit encryption kullanarak güvenliği sağlar.

NordVPN
Bir iOS uygulaması olan NordVPN tüm web trafiğinizi şifreler ve güvenli hale getirir.

Signal
Signal, şifrelenmiş mesajlaşma ve sesli arama uygulamasıdır. İletişimi baştan sona güvenli hale getiren uygulama mesajlaştığınız kişinin kimliğini doğrular ve kanal entegrasyonu sağlar.

Wire
Eğer gerçekten güvenli bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız geçtiğimiz günlerde Avusturya Linz Üniversitesi tarafından en güvenli anlık mesajlaşma uygulaması seçilen Wire’ı deneyebilirsiniz. Wire üzerinden şifrelenmiş video ve görüntülü grup araması yapmanız mümkün.

Keeply
Keeply kullanıcının telefonundaki pin, kredi kartları ve notlar gibi özel an ve verileri güvende tutmayı sağlar. Uygulama Fake Pin özelliği ile kullanıcısının arkadaşlarına ve ailesine verebileceği alternatif bir şifre oluşturur. Ancak bu şifre ile giriş yapıldığında karşılarına yalnızca boş bir ekran çıkar.

Lock It Up!
Lock It Up uygulaması kullanıcılara PC veya Macbook’u istedikleri her yerden iPhone’u kullanarak kilitleme imkanı sunar. Uygulama bulut tabanlı ağ kullandığından çalışması için aynı Wi-Fi bağlantısında olmanıza gerek yoktur. Uygulama arka planda çalışmaya devam eder, ancak çok fazla CPU tüketimi yapmaz.

Knock 2.0
Knock 2.0, Lock It up’a benzer şekilde uzaktayken Macbook’unuzu kapatmanızı sağlar. iPhone’unuz cebinizdeyken bile uygulama sayesinde iki dokunuşla Macbook’unuzu kitleyebilirsiniz. Knock 2.0 aynı zamanda Apple Watch üzerinde de çalışıyor.

Mynigma
Bir eposta güvenlik uygulaması olan Mynigma bulut üzerinde değil tamamen cihaz üzerinde otomatik şifreleme sağlar.

Cevap bırakın