iPhone Hızlandırmak için Uygulayacağınız 15 Yöntem!

0

Günümüzde akıllı telefonlar, işlevselliklerini artırmak adına pek çok uygulama ve düzenli güncelleme süreçleri ile birlikte geliyor. Ancak bu uygulamalar ve işlevler zamanla cihazın hızını etkileyebilip, performansını azaltabiliyor. Neyse ki, iPhone hızlandırmak için basit ve etkili birçok yol var. Bu yazımda iPhone’unuzun daha hızlı çalışmasını sağlamak ve onunla daha verimli bir şekilde çalışmak için bazı ip uçlarını bir araya getirdim.

1. Güncellemeleri Düzenli Yapın

iOS güncellemeleri, performansı artırmak ve güvenlik açıklarını gidermek için önemlidir. İlk olarak Ayarlar uygulamasından “Genel” > “Yazılım Güncelleme” bölümünden güncellemeleri kontrol edip yükleyebilirsiniz. Apple’ın kısa süre önce iOS 17 güncellemesini yayınlandığını hatırlatalım.

2. Kullanılmadığınız Uygulamaları Temizleyin

iPhone hızlandırmak için nadiren kullandığınız veya hiç kullanmadığınız uygulamaları silin. Bu, cihazınızın belleğini ve depolama alanını serbest bırakarak cihazın genel performansını artırıcı rol oynar.

3. Ana Ekran Arka Planını Basitleştirin

Karmaşık veya hareketli duvar kağıtları, ana ekranın hızını etkiler. Daha basit bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Böylece cihazın daha hızlı tepki vermesini sağlayabilirsiniz.

4. Konum Servislerini Yönetin

Ayarlar uygulamasından “Gizlilik” > “Konum Servisleri” bölümüne giderek, hangi uygulamaların konum servislerini kullanabileceğini kontrol edin. Böylece gereksiz uygulamaların konum erişimini kapatmak pil ömrünü artırabilir ve performansı optimize etmesine yardımcı olur.

5. Animasyonları Azaltın

Ayarlar uygulamasından “Genel” > “Erişilebilirlik” > “Hareketi Azalt” seçeneğini etkinleştirerek cihazdaki animasyonları azaltabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı bir deneyim elde etmeniz mümkün.

6. Otomatik Güncellemeleri Kapatın

Ayarlar’dan “App Store” seçeneğine gidin ve “Uygulamaları Otomatik Güncelle” seçeneğini kapatın. Bu işlem, uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini engeller ve pil ömrünün uzamasına yardımcı olur.

7. Siri ve Spotlight Aramalarını Kısıtlayın

Siri ve Spotlight aramalarını sınırlamak, cihazın hızını artırıcı rol oynar. Ayarlar uygulamasından bu özellikleri kısıtlayabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca Siri’yi kullanmıyorsanız, Ayarlar uygulamasından “Siri ve Arama” seçeneğine gidin ve Siri’yi devre dışı bırakarak performansı artırın.

8. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Arka planda çalışan uygulamalar cihazınızın performansını etkileyebilir. Ana ekrana geçmek için Home düğmesine iki kez basın. Sonrasında arka planda çalışan uygulamaları kaydırarak kapatın.

9. Eski Mesajları ve Dosyaları Temizleyin

Mesajlar, fotoğraflar ve videolar gibi eski ve gereksiz içerikleri düzenli olarak temizleyin. Böylece depolama alanınız ve cihazınızın hızı artacaktır.

10. Safari Eklentilerini Kapatın

Safari’deki eklentiler performansı etkileyebilir. Ayarlar uygulamasından “Safari” seçeneğine gidin. Ardından “Eklentileri Yönet” seçeneğiyle gerekli eklentileri kapatarak deneyin.

11. Geri Bildirimleri Kapatın

Ayarlar uygulamasından “Genel” > “Geri Bildirim” bölümünden uygulama geri bildirimlerini devre dışı bırakarak, hem pil ömrünü hem de cihaz performansını artırabilirsiniz.

12. Safari Önbelleğini Temizleyin

Safari tarayıcısının önbelleği zamanla dolabilir ve cihazın performansını etkileyebilir. Ayarlar uygulamasından “Safari” > “Veri ve Önbellekleri Temizle” seçeneği ile önbelleği temizleyebilirsiniz.

13. Erişilebilirlik Ayarlarını Düzenleyin

Erişilebilirlik ayarları, bazı efektleri ve animasyonları azaltırsanız, cihazın performansı artacaktır. Bu işlem için Ayarlar uygulamasından “Genel” > “Erişilebilirlik” bölümünden bu ayarları özelleştirerek deneyin.

14. Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bazen, basit bir yeniden başlatma cihazın performansını artırıcı rol oynar. Bir de telefonunuzu kapatıp tekrar açarak deneyin.

15. iPhone’u Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Cihazınızın tüm içeriğini ve ayarlarını silerek fabrika ayarlarına sıfırlamak performansı büyük ölçüde artırıcı rol oynar. Ancak bu adımı atmadan önce yedek almayı unutmayın.

16. iCloud Fotoğrafları Kapatın:

iCloud Fotoğrafları etkinleştirilmişse, fotoğraf ve videolarınız otomatik olarak yedeklenir. Bu, depolama alanını ve internet bağlantısını kullanabilir. Ayrıca ayarlar uygulamasından “Apple Kimliği” > “iCloud” > “Fotoğraflar” bölümünden iCloud Fotoğrafları’nı kapatmayı düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda zamandan tasarruf edeceğiniz bir şarj süreci de elde etmeniz mümkün. Bunun için iPhone’unuzu Çok Daha Hızlı Şarj Etmenin Yolu blog içeriğimizi okuyabilirsiniz!

Cevap bırakın