iPhone fotoğraflarının kalitesi ‘Spectral’ sayesinde gelişebilir

0

Apple’ın temeli İngiltere’ye dayanan Spectral Edge Ltd. şirketini satın aldığı ifade ediliyor. Bu satın alımda temel amaç iPhone’un daha da ileriye taşınması olabilir…

Apple, bir süre önce Spectral şirketini satın almıştı. İngiliz merkezli bu firmanın Apple bünyesine dahil olmasıyla, önceki ve sonraki iPhone modellerindeki fotoğraf kalitesinde büyük oranda ilerleme kaydedilebilir. Ancak bu kalite iyileştirmesinin tarihi, henüz netlik kazanmadı.

Bloomberg’in paylaştığı raporda, Apple’ın temeli İngiltere’ye dayanan Spectral Edge Ltd. şirketini satın aldığı ifade ediliyor. Şirket, bugüne dek geliştirmiş olduğu teknoloji ile klasik fotoğrafları kızılötesi fotoğraflarla bir araya getirerek -elbette makine öğreniminin de katkısıyla- oldukça göz alıcı-istikrarlı renk ve tonlamalara imza atıyor.

Şirketin TechCrunch profilini baz alarak 2018’de teknolojinin donanımsal veya yazılımsal entegrasyonunu yapabileceği ifade edilmişti. Hem karıncalı güvenlik kamerası hem de drone görsellerinin kalitesini artırmak, akıllı telefonlar ile çekilen düşük ışıklı resimlerde düzenleme yapmak gibi işlemler ise, potansiyel uygulama alanlarından bazıları.

Apple, bu alışverişte tam olarak kaç milyon dolar ödedi?, belli değil ancak Spectral firmasının 2018’de 5,3 milyon dolar değerinde bir yatırım aldığı biliniyor. Bloomberg, konuyla ilgili yorumunda, Apple’ın Spectral teknolojisini kullanarak iPhone fotoğraflarının kalitesini artırabileceğini söylüyor. Söz konusu gelişmenşin, önceki modelleri yazılımsal anlamda, sonraki modelleri ise donanımsal açıdan olumlu etkileyeceği öngörülüyor.

Cevap bırakın