iPhone Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

      iPhone’u fabrika ayarlarına döndürme nedenleri arasında, telefonu satmak veya yeni bir iPhone almak, çoğunlukla da performans problemleri gelir. Telefonu satarken iCloud hesabına olan bağlantının kaldırılması ve  ” telefonumu bul ” servisininde kapatılması oldukça önemlidir.

iPhone’u Neden Sıfırlamak İstiyorum?

      iPhone sıfırladığında içindeki bütün veriler silineceğinden, telefonu fabrika ayarlarına getirmeden önce iyi düşünmek gerekiyor. Bazen de telefonu sıfırlamadan satmak, alan kişi için eski sahibinin Apple ID bilgilerine ihtiyaç doğurabiliyor. Telefondaki uygulamalarının çoğunluğu, performans problemleri, telefonun satılması, kullanım alanının kalmaması gibi nedenler cihazı fabrika ayarlarına döndürme nedenleri arasında geliyor. iPhone’daki performans problemlerinde, telefonu tamamen sıfırlayıp belli uygulamaları yeniden yüklemek, sorunun çözümünde yardımcı olabiliyor. Sıfırlamanın performans problemlerine kesin çözüm sunduğunu söylemenin doğru olmadığını da ifade etmem gerekiyor.

iPhone’u Sıfırlanmadan Önce Yapılması Gerekenler?

      iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmedeki amaç, yeni bir iPhone alınması ise öncelikle eski cihazın yedeğinin alınması gereklidir. Eski cihazdaki bütün kurulmuş uygulamaların, adres defteri gibi cihazın içinde bulunan bütün içeriğin yedeklenmesi ve sonrasında da yeni cihaza aktarılması için öncelikle bir bilgisayara iTunes kurulması gerekiyor.

      Bilgisayara iTunes kurulumu yapıldıktan sonra, eski iPhone, USB kablosu ile bilgisayara bağlandığında, iTunes uygulaması eski cihazı tanıyıp, ekranın sol tarafındaki “Aygıtlar ” başlığı altında gösterecektir.

iPhone’dan Verilerin Yedeklenmesi

      iPhone’un  iTunes üzerinden yedeklenmesi işlemi daha önce yapılmış ise, cihaz USB kablosu ile bilgisayara bağlandığında, iTunes otomatik olarak başlayacak ve daha önce yapılan yedeklemeden sonraki değişenleri otomatik olarak senkronize edecektir. iPhone’da bulunan bütün satın alınan uygulamalar, şarkılar, resimler, videolar ve gezilen internet sitelerinin geçmiş bilgileri bile yedeklenecektir.

      iPhone daha önce iTunes üzerinden yedeklenmemiş ise, USB kablosu takıldığında, “Aygıtlar” sekmesi altında gözüken iPhone modeli seçilerek, ” Özet” sekmesi tıklandığında, sağ tarafta yedeklemenin yapılacağı ekran ile karşılaşılır. Bu ekranda, yedeklemenin yapılacağı bilgilerin, iCloud’a mı yoksa çalışılan bilgisayara mı yapılacağı konusundaki sorulara uygun cevaplar verilir. Bu kısmın sağ tarafında ” Elle Yedekleme ve Geri Yükleme” bölümü bulunur. Bu bölümde, ” Şimdi Yedekle” denilerek yedekleme başlatılabilir ya da, daha önce alınan yedeklerden geri dönüş gerçekleştirilebilir. Bu kısımda aynı zamanda daha önce alınan yedeklerin zaman bilgisine de ulaşılabilir.

iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürme

      iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmek için “ Ayarlar ” –> ” Genel ” –>  ” Sıfırla”  imleri seçildiğinde gelinen ekranda, ilk iki sırada  “ Tüm Ayarları Sıfırla ” ve ” Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil ” seçenekleri bulunur. Telefonun sadece ayarlarının sıfırlanması isteniyorsa ” Tüm Ayarları Sıfırla” seçilmelidir. Telefonda içerikler yani resim, müzik vs gibi dosyaların da silinmesi isteniyorsa ” Tüm içerikleri ve Ayarları Sil ”  seçeneği kullanılabilir.

      iPhone modellerine bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul

 

Cevap bırakın