Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GeneliPhone, Çin’de bir numaraya yükseldi!

  iPhone, Çin’de bir numaraya yükseldi!

  iphone_6_plus

  Tüketici elektroniği ve yazılım şirketi Apple adına 2015’in önemli finansal eşiklerin geride bırakıldığı bir yıl olduğu görülüyor. Şirketin 700 milyar doları aşan finansal değerinin yanı sıra küresel düzeyde akıllı telefon satışlarına ilişkin ortaya çıkan rakamlar da bir hayli çarpıcı. İşte bu rakamlardan sonuncusu da dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin’den geldi.

  Apple ilk sırada

  Ülkedeki akıllı telefon satışlarının oransal değerlerle ifade edildiği rapor, IDC raporlarına dayanıyor. Buna göre Çin’de 2015 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre en çok satış gerçekleştiren akıllı telefon markası Apple. Yüzde 14.7’lik payla ilk sırayı alan şirketi; Çin menşeili teknoloji şirketi Xiaomi, yüzde 13.7’lik payla takip ediyor. Üçüncü sırada ise bir diğer Çinli üretici Huawei yer alıyor. Bu üç şirketi yüzde 10’ün altındaki pazar payları ile Samsung ve Lenovo izliyor.

  apple-china_story

  Rekor büyüme!

  Çin’de akıllı telefon satışlarına yönelik gelişimi ile dikkat çeken Apple, 2014 yılının aynı döneminde yüzde 8.7’lik pazar payına sahipti. Bu veriler ışığında Kaliforniya merkezli şirketin bir yıl içinde yüzde 67.1’lik büyüme kaydettiği görülüyor.

  Çinli teknoloji şirketlerinin yükselişine de işaret eden raporda Samsung tarafındaki geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 53’e varan düşüş gözden kaçmıyor.

  ‘İşler’ değişebilir

  Çin, dünyanın en değişken pazarları arasında yer alıyor. Bu ülkede markaya bağlılık oranı oldukça düşük ve teknoloji odaklı değişkenler genellikle trendler tarafından belirleniyor. Bu yıl için Apple’dan yana gösteren ivmenin sonraki yılda başka bir şirketin üzerin üzerine yönelmesi beklenebilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN