iPhone’a Touch ID özelliği geri gelebilir

0

Apple bu yıl sonuna iPhone 12 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Apple’ın tanıtacağı yeni telefonlar için şimdiden çok fazla sızıntı gelse bile bazı iddialar kafa karıştırıcı olabilir. Bu iddialardan bir tanesi de Apple Touch ID teknolojisine geri dönecek iddiası. Peki bu mümkün mü?

Apple Touch ID teknolojisine geri dönebilir mi?

Apple’ın ilk olarak iPhone 5 serisinde kullanmış olduğu Touch ID teknolojisi, 6S Plus ile beraber yenilendi ve daha da hızlı bir hale geldi. iPhone X ile beraber ise Touch ID teknolojisine tamamen veda edildi. Şu anda yüz tanıma teknolojisi olan Face ID ise yeni nesil iPhone’larda kullanılan son nesil kimlik doğrulama teknolojisi. Apple’ın en yeni nesil iPhone’u olacak iPhone 12’de ise iddialar tekrar Touch ID teknolojisine döneceği yönünde ancak bu durum biraz zor olabilir. Zira Touch ID teknolojisi için Apple’ın ekran-gövde oranını düşürmesi gerekiyor. Bu da Apple’ın, rakiplere göre çok ciddi geride kalması ve gereksiz bir maceraya atılması anlamına geliyor. Apple ekran-gövde oranını düşürmeden Touch ID teknolojisini hayatımıza sokmak isterse ekran altından parmak izi okuyucuya sahip iPhone’lar ile karşımıza çıkabilir. Bu durumda yüz tanıma için gerekli olan çentiki tamamen ortadan kalkabilir. Böylece iPhone X’den beri eleştirilen çentiğe veda edebiliriz. Böylece çentiksiz bir ekran iPhone kullanıcılarını bekliyor olacak.

Bu haberler kullanıcıları sevindirici haberler ancak kötü haberler de yok değil. Apple, rakiplerinin uzun zamandır kullanmış olduğu ekran altı parmak izi okuyucu için herhangi bir çalışma yapmıyor. Yani Touch ID için bir hazırlık yok dersek yanlış olmaz. Yine de bakıldığı zaman bu teknoloji karşımıza çıktığında çentiğe veda edeceğimizden dolayı, gelecekte Apple’ın böyle bir karar almaması kaçınılmaz.

Cevap bırakın