iPhone 8 küresel DRAM ve NAND yongası tedariğinde sorunlara yol açıyor

0

Apple’ın iPhone 8’i üretirken sipariş ettiği bileşenler dünya çapında DRAM ve NAND çipleri kıtlığına neden oluyor. Reuters’ın haberine göre rakipler kendi arzlarını garanti altına almakta zorlanıyor.

Kimi rakip firmalar ihtiyaç duydukları zamandan çok daha önce bileşenlerin siparişini vermek zorunda kalıyorlar. Kimileri ise arzı sağlamak için ekstra ücret ödemeyi gözden çıkartıyor. İşin kötüsü, firmalar istedikleri bileşenleri satın alamadıkları için telefonlarının özelliklerini düşürme yoluna gidebiliyorlar.

Reuters, LG gibi büyük şirketlerin bile harekete geçmek zorunda kaldığını belirtiyor. Kaynak kıtlığının su yüzüne çıkmasını sebep göstererek satın alma kararlarında değişikliğe giden LG, istikrarlı bir tedarik süreci için üç ayda bir yaptıkları satın alımları artık ayda bir yapacak.

Analistlerin raporlarına göre küçük üreticilere bu sıkıntı doğrudan kesinti olarak yansıtılıyor. DRAM ve uzun vadeli veri depolama amaçlı kullanılan NAND çiplerinin tedarikinde söz konusu küçük üreticiler olduğunda oldukça cimri davranılıyor.

iPhone’un bu tarz tedarik sıkıntılarına yol açtığı haberleri yeni değil. Daha önceleri Huawei amiral gemisi P10 modelinde bileşen kıtlığından dolayı daha az gelişmiş çipler kullanmıştı. Bir başka yüksek talep gören kamera sensörleri konusunda da Sony, Apple’ın siparişlerine öncelik verdiğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Analistler iPhone 8’in başarıya ulaşması durumunda bu tarz sıkıntıların daha da artabileceğini öngörüyor. Bazı analistler iPhone 8’in bu yıl yaklaşık 100 milyon adet satabileceğini öngörüyor.

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın