iPhone 8 ve iPhone X’in işlemcisi özellikleri ile dikkat çekiyor

0

Apple, 12 Eylül akşamı yeni iPhone modellerini lanse ederek teknoloji kamuoyunun tüm dikkatlerini üzerine çekmeyi bildi. Tüm detayları ile ele aldığımız iPhone 8 modelleri ve iPhone X ile iddiasını sergileyen teknoloji şirketi, özellikle her üç akıllı telefonunda kullandığı işlemcisi ile merak uyandırdı.

Apple A11 Bionic adıyla sunulan işlemci, yeni iPhone modellerinin teknolojisinin adeta çekirdeğini oluşturuyor. Peki söz konusu donanım, ne gibi özellikler sergiliyor? İşte bu soruna yönelik elde edilen bulgulardan bazıları…

Apple’ın 10 nm üretime sahip yeni işlemcisi, 64 bit mimarili ve 4.3 milyar transistör bulunduruyor. Önceki nesil işlemciye göre yüzde 70’e varan oranlarda daha hızlı olduğu kaydedilen A11 Bionic, ayrıca çok parçacıklı iş yüklerinde yüzde 70 daha iyi performans verileri sergiliyor.

Toplam 6 çekirdekli bir işlemci olan Apple A11 Bionic, gerektiği durumlarda optimize edilen çekirdek sayıları ile verimliliği artırıyor. Öte yandan işlemci, yeni bir görüntü işlemcisi de barındırıyor, bu sayede fotoğraf ve videolarda daha iyi performans vaat ediliyor. Son bir detay olarak işlemcideki Nöral sistem, artırılmış gerçeklik teknoloji ile gelen yeni iPhone’larda, ilgili teknolojinin ihtiyaç duyacağı gücü sağlıyor. iPhone X’teki Face ID adını alan özellik de yine yeni işlemciyle yüksek hızlarda gerçekleşiyor.

Apple, yeni işlemcisiyle kısa sürede daha fazla işlem ve önceki nesil akıllı telefon alternatiflerine kıyasla çokyönlü bir perfomans artırımı sağlıyor. Yeni grafik işlemcisi de öncülüne göre yüzde 30 daha yüksek hızda çalışabiliyor.

Cevap bırakın