iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’a geçmeniz için 10 neden

0

iphone7-gallery1-2016

Hemen her yıl iki defa birçok teknoloji tutkunu Apple’ın yapacağı yeni telefon lansmanına kilitleniyor adeta… Bu durum neredeyse geleneksel bir hal aldı artık. Önce aylarca yeni telefonun nasıl olacağı, hangi özellikleri kapsayacağı konuşuluyor, web sitelerinde, sosyal medya ortamlarında sözde “dışarı sızmış” fotoğraflar kullanılıyor. Apple’ın tanıtım lansmanından sonra da, her ülkede o ilk piyasaya çıkış günü heyecanla bekleniyor.

Yeni Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, ülkemizde de 7 Ekim itibariyle önce ön sipariş alınarak, 14 Ekim itibariyle de Media Markt mağazalarında tüketicilerle buluşacak. Peki, eski telefonunuzu yeni bir iPhone 7, ya da iPhone 7 Plus ile güncellemek için herhangi bir nedeniniz var mı? Ben, tam 10 tane neden belirledim. Siz de bir bakın… Belki bugünlerde eve yeni bir iPhone 7, ya da iPhone Plus ile dönebilirsiniz.

1 – Yeni tasarım, yeni renkler:

Her ne kadar iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile çok bariz tasarım farklılıkları olmasa da, yakından incelendiğinde detaylarda önemli değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz. Öncelikle boyutlar aynı kalmasına rağmen, iPhone 7’nin ağırlığı iPhone 6s’e oranla 143 gramdan, 138 grama düşürülmüş. Aynı şekilde iPhone 7 Plus da, iPhone 6s Plus’a oranla daha hafiflemiş. 192 gramdan, 188 gram ağırlığa düşmüş.

Ben de dahil olmak üzere birçok iPhone kullanıcısının pek de hoşlaşmadığı, telefonun arka tarafında bir çizgi olarak yer alan plastik anten, neredeyse görünmez hale getirilmiş. Ayrıca Roze Altın ve Altın renklerinin yanı sıra “Uzay Grisi” olan renk, yerini iki çeşit yeni siyaha bırakmış. Biri mat renkte aslında siyahtan ziyade koyulaşmış bir gri olan “Siyah” ve pırıl pırıl cilalanmış, ışıl ışıl bir “Simsiyah”… Parmak izi ve ufak tefek çiziklere takıntınız yoksa “Simsiyah” çok güzel bir seçenek. Ancak, Apple bu konuda geniş aksesuar seçeneklerinden koruyucu bir kılıf kullanmanız konusunda tavsiyede bulunuyor.

2 – Toz ve su geçirmeme özelliği:

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, resmi olarak IP67 toz ve nem testlerinden geçer not aldı. Aslında iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve hatta iPhone 6 bile bu yeteneğe sahipti. Ama olay artık bir resmiyet kazandı. Elbette toz ve su geçirmeme özelliği telefonunuza banyo yaptırmak anlamına gelmiyor. Apple, bu durumun telefonun üzerine su sıçraması, bir şey dökülmesi olarak algılanması gerektiğine dikkat çekiyor.

3 – Yeni ana ekran düğmesi:

İlk iPhone’dan bu yana geçen 10 yıl sonunda artık telefonumuzu devreye sokmak için “sürükleme” işleminden vaz geçiyoruz. Telefonumuzu açmak için iki elimizi kullanmamız gerektiğini düşünen Apple mühendisleri, parmağınızın baskısına duyarlı yeni ana ekran düğmesini geliştirdiler. Buradaki basınç sensoru sayesinde parmağınızın baskı şiddetiyle doğru orantılı olarak farklı şeyler yapabiliyorsunuz. Ayrıca Ayarlar > Genel > Ana ekran düğmesi bölümüne giderek tıklama şiddetini de ayarlayabiliyorsunuz. Elbette bu düğme “Touch ID” özelliğiyle sahibini parmak izinden de tanıyor.

4 – Yeni kamera ve görüntü işleyici:

iPhone 7 ve 7 Plus’ta kamerada belirgin değişiklikler var. Öncelikle artık 12 MP çözünürlüğe sahip ve optik görüntü sabitleyici yani titreşim engelleyici ve karanlıkta da çekim yapılmasına imkan veren f/1.8 diyafram açıklığı bulunuyor. Görüntü işleyici yeni bir işlemci, RAW desteği ve 4 LED2li TrueTone flaşı da var. Ayrıca ön taraftaki “özçekim” kamerası da güncellenerek 7 MP çözünürlüğe sahip hale getirilmiş.

iPhone 7 Plus’ta kamera biraz daha ayrıcalıklı bir güncellemeden geçmiş. Yukarıdaki tüm bu özelliklere ek olarak, biri 12 MP f/1.8 geniş açı, öbürü ise 12 MP f/2.8 telefoto olmak üzere iki lense sahip. İkinci kamera özellikle portreler için mükemmel… Gelişmiş zum özelliği sayesinde fotoğraf çekimlerinde 10x, videolarda ise 6x zum yapabiliyorsunuz.

5 – En üst seviye işlemci performansı:

Bugüne kadar iPhone’larda kullanılan en güçlü işlemci olan yeni 4 çekirdekli A10 Fusion işlemci, ilk iPhone’dan 120 kat daha hızlı, iPhone 6s’ten ise yüzde 40 daha hızlı çalışıyor. Performans grafiklerine bakıldığında yüzde 50 artış gözlemleniyor.

6 – Geliştirilmiş ekran:

iPhone 6s ile kıyaslandığında çok fazla şey değişmiş olmasa da (aynı boyut, çözünürlük, IPS teknolojisi) iPhone 7 ekranı yüzde 25 daha parlak ve çok daha canlı renklere sahip.

7 – En güçlü batarya:

Şarj bu tür telefonların en önemli sorunu. iPhone 7, yeni A10 işlemcisi ve yeni işletim sistemi optimizasyonuyla seleflerinden iki saat, iPhone 7 Plus ise bir saat daha fazla dayanıyor.

8 – Stereo hoparlörler:

Her ne kadar tasarım biraz alışılmadık olsa da, iPhone 7 ve iPhone Plus’ta yer alan hoparlörler artık stereo. Bir hoparlör cihazın altında, öteki ise ön panelin en üstünde yer alıyor. Bu ayarlama sayesinde cihaz yatay pozisyonda müzik dinlenirken en üst seviye stereo performans alınabiliyor.

9 – Yeni Lightning EarPods kulaklıklar:

 iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte yüksek kaliteli kulaklıklar geliyor. Apple, 3,5mm analog ses giriş jakını Lightning teknolojisiyle birlikte terk ediyor. Ancak hala jak kullanmak isteyenler için ekstra bir adaptör, Apple’ın geniş aksesuar seçenekleri arasında yer alıyor.

10 – Veri tranfer hızı:

4G LTE Advanced standartlarını destekleyen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 450 Mbit/s veri aktarımını destekliyor. iPhone 6 ile kıyaslandığında bu 3 kat daha fazla hız anlamına geliyor. Ayrıca uygun 4G ağ bantları da arttırılmış. MIMO teknolojisi sayesinde Wi-Fi 802.11 üzerinden 866 Mbit/s gibi hızlara ulaşabiliyorsunuz.

Cevap bırakın