Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiiPhone 7 Söylentileri

  iPhone 7 Söylentileri

  Apple yeni iPhone modeli piyasaya süreceği zaman, her yeni cihazda olduğu gibi piyasada oldukça fazla söylenti dolaşır. Yeni modelinin isminin ne olacağı konusunda bile oldukça fazla söylenti dillendirilir.

  Bu haftaki yazımda; Apple’ın yeni iPhone modeli hakkındaki söylentilerden bahsedeceğim.

  Yeni iPhone’un adının iPhone 7 olacağı ve iPhone 7 ve iPhone 7 Plus adıyla tanıtılacağı söylentilerin başında geliyor.

  Yeni iPhone modelinin tanıtım ve satış zamanı konusunda iki tarih öne çıkıyor. Resmi olmasada; 7 Eylül ve 23 Eylül tarihleri söylentiler arasında. Tanıtımın 7 Eylül’de olacağı, satışa çıkış tarihininde 23 Eylül olacağı söyleniyor.

  Yazımın bundan sonraki bölümüne yeni iPhone modelinin adının iPhone 7 olacağını kabul ederek devam edeceğim. Unutmadan; yeni modellerin içinde daha büyük boylu iPhone 7 Pro adıyla üçüncü bir modelinde olacağı gelen haberler arasında.

  iPhone7soylenti13

  Yeni modellerin tanıtımına yaklaştığımız şu haftalarda, ürün hakkında neredeyse bütün ayrıntıların gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Bu konuda HD videolar bile yayınlandığını söylemeliyim.

  Yeni modellerin iPhone 6S modellerine göre tasarım olarak bazı farklılıklar dışında çok fazla değişiklik sunmayacağı anlaşılıyor. Yeni özellikler arasında; anten bandı yer değiştirmesi ve kısalması, 3.5mm jack girişinin kaldırılması, plus modeline çift kamera eklenmesi dikkati çekenler arasında. Bunların yanı sıra; iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın diğer modellere göre donanım açısından daha güçlü ve daha hızlı olacağını söylemeliyim.

  iPhone7soylenti14

  iPhone 7’nin iPhone 6’ya göre daha ince olacağı, uçlara doğru kaymış anten çizgileri ile yenilendiği ve  eskisine göre kamera lensinin de fark edilir derecede büyüdüğü gelen haberler arasıda.

  Apple’ın belkide bilerek sızdırdığı teknik çizimlerden de elde edilen bilgiler doğrultusunda; telefonda kulaklık girişinin bulunmayacağı neredeyse kesinlik kazanmış durumda.

  iPhone7Soylenti15

  Kameranın önceki modelde olduğu gibi yine 12 MP olacağı, 4.7 inç modelin daha da büyütülmüş kamera ile birlikte geleceği, plus modelinde çift lensli kamera bulunacağı söyleniyor.

  iPhone 7’de 3.5mm kulaklık çıkışı bulunmayacağı, cihaz ile birlikte verilen EarPods kulaklıkların aynı zamanda şarj yapmayada yarayan Lightning arabirimini kullanacağı anlaşılıyor. Cihaz kutusu içinden bir adaptörün çıkabileceği, bu sayede eski kulaklıkların Lighting çıkışı üzerinden kullanılabileceği ifade ediliyor.

  Uzunca bir süre dillendirilen home tuşunun olmayacağı yönündeki söylentiler, home tuşunun kullanılacağının netleşmesi ile son bulmuş durumda. Parmak izi okuyucu özelliğine sahip olan home tuşu, yeni modellerde toza ve suya daha dayanıklı olacak.

  Yeni iPhone modellerinde A10 işlemci olacağı, aynı zamanda M10 destek işlemcisi ile performansın daha da artırılacağı anlaşılıyor.

  Yeni gelen haberler arasında; Apple’ın yeni iPhone modellerinde artık 16 GB depolama alanını kullanmayacak. Başlangıç depolama alanının 32 GB olacağı, devamında 128GB ve 256GB hafızalar kullanacağı söyleniyor.

  iPhone7Soylenti16

  Apple daha önceki iPhone modellerinden farklı olarak; yeni modellerde uzay siyahı renginide kullanabilir.

  Sızan yeni iPhone modellerinin fotoğraf ve teknik özelliklerine genel olarak baktığımızda; serinin devamı niteliğindeki yeni cihazların, diğer cihazlardan çok farklı bir telefon olmadığını görüyoruz. Eklenen yeni özellikler ile adından söz ettireceğinin kesin olduğunuda ifade etmek gerekiyor.

  Son olarak; fiyat konusuna değinecek olursak…

  Yeni modellerin diğer konularda olduğu gibi fiyatları konusunda da henüz resmi olarak bir açıklama yapılmış değil. Ama; Apple’ın geçmişteki fiyat politikasından yola çıkarak, tahminde bulunmak mümkün. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri Amerika’da 649 dolardan başlayan fiyatlar ile satılıyor. iPhone 6s 16 GB modeli 649 dolardan başlarken, iPhone 6s Plus 16 GB modeli 749 dolara satılıyor. Bu bilgiler ışığında; 32 GB, 4.7 inç iPhone 7’nin fiyatının 749 dolardan, 5.5 inç iPhone 7 Plus’ın fiyatının da 849 dolardan satılacağını tahmin ediyorum. Tabi ki bu fiyatların ABD için geçerli olduğunu, ülkemiz için farklılık gösterebileceğini de söylemek durumundayım.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN