iPhone 7 Plus Portre modu için ipuçları

0

apple portre modBir süredir kullandığım iPhone 7 Plus’ın en keyif aldığım özelliklerinden biri portre modu. Yeni iPhone Plus’taki çift lensli iSight kamera ile derinlik efekti yaratarak arka planı önden ayırıyor ve birbirinden güzel portreler çekebiliyorsunuz. Apple’ın 28 mm’lik F/1.8 diyaframlı geniş açı lens ve 56 mm’lik F/2.8 diyaframlı portre lense sahip iPhone 7 Plus’ı ciddi anlamda DSLR makinelere taş çıkartıyor. Şirketin iOS 10.1’in final sürümünde kullanıcıları ile buluşturduğu portre modu bugünlerde Apple’ın bu yeni nesil kamera özelliği odaklı yayınladığı başarılı reklam filmleri ile kullanıcılar arasında giderek popülerliğini artırıyor. Yayınladığı iki reklam filminde portre modunun etkisini derinlik efekti kullanılan ve kullanılmayan iki fotoğraf arasındaki fark ile anlatan Apple’ın önümüzdeki aylarda piyasaya sunacağı yeni nesil cihazlarında bu özelliği kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Apple’ın sıkı takipçileri eminim Billboard isimli bir derginin geçtiğimiz ayki kapak fotoğraflarının çekimlerinin iPhone 7 Plus ile yapıldığını hatırlayacaklardır. Derginin ünlü fotoğrafçısı Miller Mobley, derginin kapağına konu olan Camilla Cabello’nun fotoğraf çekimlerini, iPhone 7 Plus ile gerçekleştirmişti. Bizim de video çekimlerimizde yavaş yavaş DSLR’i tahtından ederek başrolü almaya başlayan iPhone 7 Plus’ı portre modunun yetenekleri sayesinde önümüzdeki günlerde profesyonel fotoğraf çekimlerinde de kullanacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

apple reklam
Öte yandan portre modunu kullanmak son derece basit. Bu özelliği kullanmak için iPhone 7 Plus cihazınızın fotoğraf uygulamasına girmeniz ve portre modunu aktif hale getirmeniz yeterli. Portre mod ile zamanlayıcıyı 3 veya 10 saniyeye ayarlayarak fotoğraf çekmek mümkün. iPhone portre modunu kullanmak bu kadar basit olsa da bu özellikten tam verim almak için detaylara dikkat etmekte fayda olabilir. Portre modu ile kusursuz fotoğraflar çekebilmek için bazı ipuçlarını bu haftaki yazımda bir araya getirdim.

Çekeceğiniz objenin yakınlığı önemli
Porte modu ile fotograf terimlerinde bokeh olarak tanımlanan derenlik efekti doğru şekilde yapıldığında fantastik görüntüler yakalayabiliyorsunuz. Apple’ın görüntü sinyali işlemcisi ve çeşitli yazılımlar yetenekli bir çift kamera ile bir araya gelince iPhone 7 Plus’ta arka planı bulanıklaştırmak mümkün oluyor. Bunun için öncelikle yapmanız gereken çekmek istediğiniz kişi ya da nesneyi 2,5 m olarak ayarlamak. Çekeceğiniz nesne ya da kişiyi bu mesafede ayarladıktan sonra sıra arka plana geliyor. Arka plan ise tam tersi uzak olmalı. Arka plan ve subje arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa derinlik efekti o kadar etkili olacaktır. Eğer çekeceğiniz nesne duvarda duruyorsa efekt etkisi görülmeyecektir. Çekeceğiniz nesnenin ya da kişinin hareket halinde olmamasının da fotoğrafın kalitesi açısından önemli olduğunun altını çizeyim.

Çekimi iyi ışık koşullarında yapın
Fotoğraf kalitesi kapalı ortam ışığında bile düşebiliyor. Portre modda güzel fotoğraflar çekmek için iyi ışık alan ortamları tercih etmelisiniz. Diğer durumlarda fotoğraf kalitesi nispeten düşük çıkabilir. Derinlik efekti arka planı, ön plandan ayırt etmek için yeterli ışığa ihtiyaç duyar. Ortam kararmaya başlayınca ise uygulamanın haliyle verimi düşer. Gün ışığında ise sonuçlar oldukça başarılı, bundan emin olabilirsiniz.
porte 4
Dikkat dağıtıcı objeleri subjenizden uzaklaştırın
Portre modu ortalama bir yazılımdan çok daha başarılı. Yazılım arka planı
bulanıklaştırırken öndeki kişinin dış hatlarını çok net biçimde belirginleştiriyor. Ancak uygulamanın karmaşık cisimleri tanıyabilmesi için hala geliştirilmeye ihtiyacı var. Örneğin saçlarınız dağınık ya da çekim esnasında rüzgarda uçuşuyorsa sonuç istediğiniz gibi olmayabiliyorlar. Dikkat dağıtıcı objeleri subjeden uzaklaştırarak istediğiniz portreyi elde edebilirsiniz. Küçük nesnelerde de yine derinlik efektinde sıkıntı yaşanabilir. Bu nedenle küçük,görüntü netliğini bozacak dağınık bir görsele sahip nesnelerden uzak durmakta mümkün olduğunca basit objeler çekmekte fayda var.

Close up çekimler için standart mod daha başarılı
Eğer portre mod ile close up çekimler yapmak istiyorsanız iPhone’ununuz sizi biraz üzebilir. Bu tarz çekimler için standart fotoğraf modunu kullanmak çok daha uygun olacak. iPhone kamerası normal fotoğraftan close up moduna geçmek istediğinizde bunu algılayacak ve otomatik olarak makro moda
geçecek. Bu mod arka planı portre moda göre daha başarılı bir şekilde bulanıklaştırıyor.
yatay
Yatay fotoğraflar çekin
Dikey fotoğraf çektiğinizde arka planın çoğunu yok etmiş oluyorsunuz. Bu
nedenle portre modda yatay fotoğraflar çektiğinizde daha iyi sonuçlar
almış olacaksınız.

Portre modda iki fotoğraf kaydedilmesini nasıl önlersiniz?
Portre mod ile çekim yaptığınızda aslında iki ayrı fotoğraf kaydediyorsunuz, biri portre modda diğeri ise normal modda. Yani biri efektli diğeri ise efektsiz. Peki bu modda iki fotoğraf kaydedilmesini istemiyorsanız ne yapmanız gerekli? Porte modda otomatik olarak iki fotoğraf çekilmesini ve kaydedilmesini durdurmak çok kolay. Telefonunuzun ayarlar menüsünde fotoğraf ve kamera bölümüne gelin. “Normal fotoğrafı tut” sekmesini kapatın. Bu sayede ikinci bir fotoğraf çekilmeyecek ve gereksiz fotoğrafların telefon hafızasında yer kaplamasını da önlemiş olacaksınız.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, üstelik elinizde iPhone 7 Plus gibi çok becerikli kamerası olan bir akıllı telefonunuz varsa bugün havanın yurt genelinde biraz serin ve ama açık olmasının sizin için bir anlamı var. Bu sabah erken kalkın ve sevdiğiniz biri ile kendinizi dışarı atın. Gölgeyi bulup güneşi arkanıza aldıktan sonra, iPhone 7 Plus’ınızı portre moduna alın. Doğru mesafeyi bulup kadrajınızı dağınık parçalardan arındırın ve kusursuz portreler çekmenin keyfine varın.

Cevap bırakın