Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiiPhone 6S Hakkında Fazla Bilinmeyen 6 Özellik

  iPhone 6S Hakkında Fazla Bilinmeyen 6 Özellik

  iPhone serisinin devamı olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tanıtımından sonra ilk bakışta fazla bir şey değişmemiş gibi gözükse de, geri planda fazla göze çarpmayan etkili değişikliklerin olduğunu söyleyebilirim. Apple, iPhone konusunda S serisinde özellikle fiziksel anlamda değişikliğe gitmiyor.  iPhone serisinin son ürünü olan iPhone 6S ve 6S Plus cihazlarında, iOS9 tam uyumluluğu olduğundan, bunun dışındaki iPhone cihazları ile yazılım ve donanım olarak farklılıklar mevcut. Özellikle sadece iPhone 6S ve 6S Plus ile kullanılabilen İOS9 özellikleri bulunuyor.

  Bu haftaki yazımda, iPhone 6S’in adından da esinlenerek fazla da dillendirilmeyen 6 yeni özellikten bahsetmek istiyorum. iPhone 6S ve 6S Plus cihazlarda öne çıkan en önemli yenilik; 3D dokunma oldu. Bu özellikten oldukça fazla bahsedildiği için değinmeyeceğim.

    2GB RAM

  iPhone6s6splusRam_11

  Apple, iPhone cihazların Ram’i konusunda fazla bilgi vermeyi sevmiyor. Bu durumda yeni telefon tanıtımından sonra ne kadar ram kullanıldığı konusunda bir meraktır gidiyor. Firmalar cihazın içini açarak ve bazı testlere tabi tutarak bu sorunun cevabını paylaşıyorlar.

  Yapılan testler sonucunda, A9 işlemci ile birlikte iPhone 6S ve 6S Plus cihazlarda 2 GB Ram olduğu ortaya çıktı.

    Batarya Kapasitesi

  iPhone6s6splusBatarya_11

  Apple, tıpkı Ram’de olduğu gibi ürünlerinin batarya hacmi konusunda da net bilgi vermek yerine, kullanım süresi konusunda açıklama yapıyor. İlginç bir şekilde yeni cihazlarında batarya hacmini artırmak yerine azaltmaya gitmiş durumda. Batarya kapasitesi kısmen de olsa azalmış fakat kullanım süresi neredeyse aynı. Bu durumda Apple, yeni cihazlarında yeni işlemcisi ve yazılımları ile optimizasyona gitmiş gözüküyor.

  Geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 6’nın batarya kapasitesi 1810 mAh olarak ölçülmüştü. iPhone 6S’in batarya kapasitesi 1715 mAh olarak ölçüldü. Yine aynı şekilde, iPhone 6 Plus’ın batarya kapasitesi 2910 mAh iken, yeni cihazı iPhone 6S Plus’ın  batarya kapasitesi 2750 mAh olarak ölçüldü. Batarya kapasitelerinin azaltılmasının, “3D dokunma”  entegresinin kapladığı alandan kaynaklandığıda gelen haberler arasında.

   Suya Dayanıklı Mı?

   iPhone6s6splusSuyaDayanıklı_11

  Foto: ifixit

  Su geçirmeme konusunda Apple’ın yaptığı herhangibir açıklama bulunmuyor. Yine bu konuda meraklı kişilerin yaptığı testler, yeni iPhone’ların eskilerine nazaran suya daha dayanıklı olduğunu ortaya koydu. Bu özellik firma tarafından resmen kabul edilmediğinden, siz yine de telefonunuzu sudan uzak tutun.

   Bluetooth 4.2

  iPhone6s6splusBlutooth42_11

  Yeni cihazlarda kullanılan bluetooh 4.2 versiyonu, önceki versiyona göre 2.5 kat daha hızlı veri transferine izin veriyor. Bu servis aynı zamanda güç konusunda yeni gelişmelere, ek güvenlik desteğine, geliştirilmiş gizlilik desteğine ve geliştirilmiş nesnelerin interneti teknolojisi (IoT) desteğine sahip.

    Şimdiye Kadarki En Fazla LTE Bant Desteği

  iPhone6s6splusLTEDestegi_11

  Yüksek hızlı internet bağlantısı konusunda bir gösterge olarak ifade edebileceğimiz LTE bant desteği, yeni iPhone cihazlarında artırılmış. iPhone 6S ve 6S Plus toplam 23 LTE bandını destekliyor.  Geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 6’lar 20 LTE bandı destekliyordu. Aynı şekilde iPhone 5C’de 15 LTE bandı destekliyordu. Yeni cihazların LTE band desteğinin artmış olması; özellikle dünyada dolaşım konusunda eskisine nazaran neredeyse iki kat daha hızlı LTE ve Wi-Fi performansı sağlamış durumda.

   Kamera Detayları

  iPhone6s6splusKamera11_11

  Apple her yeni ürününde kamera özelliklerini iyileştirmek için çabalıyor. Nitekim, iPhone 6S ve 6S Plus’ta kamera çözünürlüğü 12MP. Apple yeni ürünlerinde her seferinde daha yüksek megapiksel yerine  farklı koşullarda daha performanslı kameralar kullanmaya çalışıyor. iSight kamera, 12 MP çözünürlükte gerçekten kaliteli fotoğraflar çekiyor. iPhone 6S Plus’ta kullanılabilen optik görüntü stabilizasyonu sayesinde, hareket dengelenmesi sağlanarak daha net fotoğraflar çekilebiliyor. Bu özellik sadece iPhone 6S Plus’ta kullanılabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN