Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetiPhone 15 Pro mu yoksa iPhone 15 Pro Max mi? Sizin için...

  iPhone 15 Pro mu yoksa iPhone 15 Pro Max mi? Sizin için karşılaştırdık!

  Geçtiğimiz Eylül ayında bizlerin beğenisine sunulan iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max yeni nesil özellikleri ve şık tasarımlarıyla göz kamaştırıyor. Peki hangisini seçmeliyiz. Hangi model bana daha uygun diyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

  Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl piyasaya sürülen Pro ve Pro Max arasında birkaç ekstra fark var. Ekran ve pil boyutunun yanı sıra, iki yeni iPhone biraz farklı kamera donanımlarına sahip. Eğer Apple’ın sunabileceği en iyi fotoğrafçılığı istiyorsanız Pro Max’i isteyeceğiniz anlamına geliyor. Bununla birlikte, diğer pek çok özellik aynı olduğundan, 12.000 TL tasarruf edip Pro’yu satın almanız daha iyi olabilir.

  Aşağıda iPhone15 Pro veya Pro Max arasındaki farklar ve benzerlikler hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz, ancak sonuçta bunlar iki çok iyi telefon. Hangisini seçerseniz seçin harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  iPhone15 Pro 64.999 TL fiyattan başlıyor ve varsayılan olarak 128 GB depolama alanıyla geliyor. Öte yandan iPhone15 Pro Max, 76.999 TL fiyattan başlıyor. Neyse ki Apple cömert olmaya karar verdi ve varsayılan olarak 256 GB depolama alanı sunuluyor. İki ürünün fiyatındaki fark biraz yüksek gibi gözükse de iPhone15 Pro Max aldığınızda ekstra depolama alanını birlikte alacağınız anlamına geliyor.

  iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max: Ekran boyutu

  İki Pro iPhone arasındaki en dikkat çekici fark ekran boyutu. Apple bir kez daha15 Pro ve  Pro Max için sırasıyla 6,1 inç ve 6,7 inç ekranları tercih etti. Her iki telefon da geçen yıla göre daha ince çerçevelere kavuştu ancak çözünürlük ve 120Hz yenileme hızı iPhone 14 Pro serisiyle aynı kalıyor.

  iPhone 15 Pro vs iPhone 15 Pro MaxTestlerde bu iki telefon arasındaki ekran performansındaki tek gerçek farkın Pro Max ekranının geliştirilmiş renk gamı ​​olduğunu gördük. Her ikisi de renk doğruluğu ve parlaklık testlerinde aynı olarak ölçülmüş.

  iPhone 15 Pro ve Pro Max: Kameralar

  iPhone 15 Pro ve  Pro Max’in özellikle telefoto lensleriyle kendilerini farklılaştırdığı görüyoruz.

  15 Pro, önceki Pro iPhone’lardan tanıyacağınız 3x 12 MP telefoto kameraya sahip. Ancak Pro Max, daha yakın portre çekimleri için 5x yakınlaştırma özelliğine kavuştu.

  48MP ana, 12MP ultra geniş ve 12MP selfie kameraları her iki telefonda da aynı. Her ikisinde de yeni olan, gelişmiş düşük ışık performansı ve daha ayrıntılı, ancak depolama açısından zorlayıcı olan 48 MP ProRAW modunu bozmadan daha ayrıntılı varsayılan görüntüler sağlayan 24 MP fotoğraf modu.

  Her iki telefondaki bir diğer yeni özellik ise 3D Uzamsal Videolar çekebilme yeteneği.

  iPhone 15 Pro ve Pro Max: Pil

  Apple, iPhone 15 Pro ve Max pillerinin resmi kapasitelerini açıklamadı ancak yapılan incelemelere göre Pro Max, Pro’nun 3.274 mAh piline karşılık 4.441 mAh pil taşıyor.

  iPhone 15 pil testlerinde iPhone 15 Pro Max’in, web sayfalarını kapanana kadar sürekli kaydıracak şekilde ayarlandığında 14 saat 2 dakika, iPhone 15 Pro 10 saat 53 dakikaya ulaştığı gözlemleniyor.

  Her iki telefon da daha rahat şarj için USB-C bağlantı noktalarına sahip. Ancak yeni bağlantı noktası nedeniyle herhangi bir ek şarj hızı elde edilmemiş gibi görünüyor. Neyse ki, her ikisi de saniyede 10 gigabit (Gbps) hızında veri aktarabiliyor; bu, daha önce kablolu bir bağlantı aracılığıyla bir iPhone’dan dosya gönderebildiğinizden çok daha hızlı.iphone 15 pro max vs pro

  iPhone 15 Pro ve Pro Max’de Aynı Olan Neler Var?

  Apple’ın Pro iPhone’larında yaptığı yükseltmelerin birçoğu hem iPhone 15 Pro hem de Max için geçerli. Birincisi, yeni bir görünüm ve daha fazla dayanıklılık için daha yuvarlak kenarlara ve titanyum yan raylara sahip yeni tasarım.

  Ayrıca her iki telefonda da aynı A17 Pro yonga setini alıyorsunuz. 3nm çip, ışın izleme teknolojisi sayesinde özellikle oyun oynarken başarılı bir performans sunuyor.

  Her iki telefonun yanlarına da sessize alma anahtarının yerine bir Eylem düğmesi geldi. Bu tuşa dokunup basılı tutma hareketiyle telefonun sesini kapatmak için kullanabilirsiniz veya alternatif olarak Ayarlar uygulamasında farklı bir işleve sahip olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

  Hem iPhone 15 Pro hem de Pro Max için mevcut olan renkler, dört renkten oluşan aynı renkler. Bunlar siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve doğal titanyum.

  Sonuç:

  Çok yönlü fotoğrafçılığa veya daha uzun pil ömrüne ve daha büyük ekrana öncelik veren kullanıcılar için Pro Max bariz bir seçim. Ancak aynı performans ve tasarım özelliklerinin yanı sıra aynı kamera teknolojisinin çoğunu ve 12.000 TL daha ucuza sahip daha kompakt bir telefon arayan kullanıcılar için iPhone15 Pro tercih edilecek telefon olmalı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN