iPhone 13’ün işlemcisi üretime geçiyor! İşte detaylar

0

Apple’ın yaklaşan iPhone 13 modelinin işlemcisi, son çıkan raporlara göre TSMC tarafından üretime geçirilmeye başlandı.

Eylül ayına doğru yaklaşırken Apple cephesinde hareketlilik başladı. Yeni iPhone’larıyla karşımıza çıkacak olan şirket, bu telefonların işlemci üretimi için hazırlıklara başladı. TSMC’nin üretimine dayanacak olan A15 yonga seti, son raporlara göre üretim aşamasına girdi.

Apple’ın yeni A15 çipi, üretim ölçeği açısından önceki nesil A14’den daha büyük bir paya sahip olacak. Görünüşe bakılırsa Apple, iPhone 13 serisine olan talebin iPhone 12 serisine kıyasla daha fazla olacağını öngörüyor gibi.

Apple’ın A15 çipi üretim aşamasına geçti

iPhone 12 serisi, salgın nedeniyle geçen yıl Ekim ayına ertelendi. Ancak mevcut A15  hazırlıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, yeni iPhone 13 serisinin Eylül ayında tanıtılacağına kesin gözle bakılabilir.

iPhone 13’lerde kullanılacak olan A15 işlemci, 5 nm’nin ikinci nesli olan N5P sürecine yükseltilecek. Bu işlemciyle birlikte güç tüketimi azaltılırken, aynı şekilde performans da artış görülecek. Hatta raporlara göre A14’e kıyasla yüzde 20 daha yüksek bir performans bekleniyor.

A15’in detayları şu anda tam olarak bilinmiyor. Ancak Apple’ın yeni yonga setinde de iyi işler çıkaracağını söyleyebiliriz. Zira bugüne dek şirket ”A” serisi işlemcisiyle hiçbir kullanıcısını hayal kırıklığına uğratmadı. Ancak geçen yılki A14 çipinde pek çok kullanıcının güç tüketiminden yana şikayetçi olduklarını söyleyebiliriz. Neyse ki Apple bunu A15’de daha iyi hale getireceğini vaat ediyor. Bu sayede iPhone 13 serisinin de güç tüketiminden yana çok fazla sorun yaratmaması bekleniyor.

Cevap bırakın