iPhone 13 yıl önce tüm dünyayı değiştirmek üzere tanıtıldı

0

Bundan tam 13 yıl önce Steve Jobs, ilk iPhone’u Macworld San Francisco’da tanıttı. “Hepimiz için bilgisayar” mottosu ile tanıtılan ilk iPhone, tüm dünyada akıllı telefonların geleceğini değiştirdi. Bugün kullandığımız tüm akıllı telefonların üzerinde bir ilk iPhone imzası var. Peki ilk iPhone özellikleri nelerdi gelin yakından bakalım

ilk iPhone özellikleri

2007 yılında ilk defa kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o zaman için oldukça geniş bir ekran boyutu olan 3.5 inç’i tercih etmişti. Tamamen ekrandan oluşan iPhone, sadece bir tane fiziksel tuşa sahipti. Bu ekran, kullanıcılar için oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyordu. O zamanlarda, telefonlar bu denli bir ekrana sahip değillerdi. Büyük ekranlı bir cihazı her yere götürebilmek, o cihazdan işlem yapabilmek oldukça çekiciydi.

Bu iPhone, dokunmatik ekranının kaydırılması ile açılıyordu. Bu o zamanlarda için olağanüstü bir yenilikti ve insanların oldukça ilgisini çekiyordu. İlk iPhone 3G desteğine sahip değildi, herhangi bir uygulama marketine de sahip değildi. Ancak insanlar bu akıllı telefonu kullanarak büyük ekran ile her yerde fotoğraf çekebiliyor, video izleyebiliyorlardı. Ayrıca diledikleri yere binlerce şarkıyı yanlarına götürebiliyorlardı.

O zamanlar için standart olan bir işlemci olan ve 412 MHz hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 işlemciden güç alan telefonun grafik işlemcisi ise PowerVR MBX’di. 128 MB eDRAM, 4/8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri, LED flaş desteği olmayan 2 Megapiksel kamera gibi özelliklere sahip olan ürün, 8 saat konuşma süresi sunabiliyor, 24 saatte müzik dinletebiliyordu.

Kısacası ilk iPhone, şu anda herkesin kullandığı akıllı telefonların ilk adımını atmıştı.

Cevap bırakın