iPhone 13 farklı şekillerde ortaya çıktı!

0

Apple’ın önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği iPhone 13 serisinin tasarımını gösteren farklı görseller paylaşıldı.

Apple geçtiğimiz hafta bir etkinlik düzenledi ve bu etkinlikte bir dizi yeni ürününü tanıttı. Bu sene yeni güncellenmiş tasarıma sahip iMac‘leri görürken, aynı zamanda yeni iPad Pro modelleriyle de tanışma fırsatı yakaladık. Öte yandan herkesin merakla beklediği yeni iPhone’lar birkaç ay sonra resmiyet kazanacak. Apple’ın yaz aylarını sonuna doğru iPhone 13 serisini duyurması bekleniyor.

Son zamanlarda pek çok sızıntısıyla gündeme gelen iPhone 13 serisi, şimdi ise farklı renklerde sızdırıldı. Ayrıca sızdırılan bu görseller mevcut iPhone 12 serisiyle de karşılaştırıldı.

iPhone 13 serisi yeni tasarımla sızdırıldı

Eylül ayında tanıtılacağı öne sürülen iPhone 13 serisi, tasarım konusunda ufak çaplı değişiklere uğrayacak. Cihazın arka kamerası farklı bir modül ile donatılırken, aynı zamanda ekran üzerindeki çentik için de bir takım değişiklikler olacak.

iPhone 13 serisi farklı kamera modülüne sahip olacak.

Yukarıdaki görüntülerden ilki iPhone 13, ikincisi ise iPhone 12‘yi gösteriyor. Her iki cihaza uzaktan bakıldığında çok fark yok gibi görünüyor. Zira tasarım ve kamera dizilimi hala aynı. Diğer yandan şirket kamera tasarımını değiştirmek yerine modül üzerinde oynama yapmayı tercih ediyor. Görsellere göre yeni iPhone’ların lens dizilimi bir öncekinden farklı olacak. Ana kamera ve yardımcı sensör birbirlerine çapraz olarak yerleştirilecek.

Öte yandan Apple, iPhone 13 serisinde renk çeşidini de artıracak. Özellikle son yıllarda bu konu üzerine ağırlık  veren şirket, yeni iPhone’larında; mavi, gül, altın, beyaz, siyah, mercan, kırmızı ve yeşil renk seçeneklerine de yer verecek gibi görünüyor.

iPhone X’ten bu yana devam eden çentik tasarımı, iPhone 13 serisinde de devam ettirilecek. Lakin şirket bunun yerine farklı bir çözüm sunacak. Sızdırılan görsellerden ve önceki bilgilerden yola çıkacak olursak Apple, yeni iPhone’larında çentik tasarımını biraz küçültecek. Mevcut sensörlerde bu çentiğin içerisine sığacak şekilde geliştirilecek.

Donanım açısından ise iPhone 13 serisi, TSMC’nin 5 nm’lik işlem sürecinden geçen A15 yonga setiyle donatılacak. Bu işlemci performans konusunda A14’ten çok farklı olmayacak. Fakat güç tüketimi ve ısı konusunda bazı geliştirmelere yer verilmesi bekleniyor.

Cevap bırakın