iPhone 12 hakkında bilinen her şey!

0

iPhone 11 ailesinin tanıtılmasından bu yana neredeyse 5 ay geçti. Her yıl eylül ayında en yeni iPhone modelini karşımıza çıkaran Apple, şu sıralar yeni model ailesi üzerinde çalışmalar yapıyor. Henüz tanıtımına uzunca bir zaman olan iPhone 12 ailesi hakkında şimdiye kadar birçok sızıntı ortaya çıktı. Biz de bu model ailesi hakkında çıkan tüm bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik.

iPhone 12 hakkında bilinen her şey

Apple dünyasında ekranda çentik tasarımını ilk kex 2017 yılında, iPhone X ile birlikte görmüştük. Ön kamera, ahize ve Face ID sensörlerinin yerleştirdiği çentik, devam eden süreçte kalıcı oldu. Ancak, akıllı telefon dünyası çentiksiz ekran tasarımına hızlı bir geçiş yaptı. Apple’ın bu konudaki çözümü ise çentiği küçültmek olacak.

iPhone 12’de de çentiğin tamamen ortadan kalkması beklenmiyor.

Tasarımında beklenen bir diğer yenilik ise kenarların daha keskin çizgilere sahip olması. Bu tasarımıyla yeni model ailesinin iPad Pro’ya benzeyeceğini söyleyebiliriz. Hatırlayacağınız gibi Apple bu tasarımı en son iPhone 4 modelinde karşımıza çıkarmıştı.

Arkada ise bizi daha fazla kamera bekliyor olabilir. Kare kamera kurulumunun devam edeceği düşünülüyor.

Hatırlayacağınız gibi iPhone 11 Pro ailesinde Gece Yeşili renk seçeneği hayatımızda girmişti. iPhone 12 ailesinde ise Lacivert seçeneği üzerinde konuşuluyor.

Şimdi gelelim ekrana. iPhone 12 Pro modelinin 5.4 inçlik, iPhone 12 modelinin 6.1 inçlik ve iPhone 12 Pro Max modelinin 6.7 inçlik bir ekran büyüklüğü ile geleceği söyleniyor.

Apple’ın bir süredir kullanmaya devam ettiği LCD ekranlara yeni model ailesiyle ile veda edeceği de düşünülüyor. Bunun yerine tüm modellerde OLED ekranlar kullanılacak. Apple, OLED panellerini Samsung ve LG’den satın alacak. 6.1 inçlik modelin paneli yalnızca LG’den satın alınacak. Pro modellerin tedarikçisi ise Samsung olacak.

Bu arada dedikodular, Apple’ın LCD paneli iPhone 9 (iPhone SE 2) modelinde kullanamya devam edeceği yönünde.

Donanıma baktığımızda ise burada karşımıza yeni nesil işlemcinin çıkacağını söyleyebiliriz. 2020 iPhone modellerinde kullanılacak işlemcide mevcut nesle göre yüzde 15’lik bir hız artışı olacak.

Apple, 2019 modelleri ile birlikte üçlü kamera kurulumuna geçmişti. Şimdi ise tahminler Artırılmış Gerçeklik teknolojisine daha fazla yatırım yapılacağı yönünde. Apple, ToF kamerayı da iPhone 12 modellerinde karşımıza çıkarabilir. Ancak bununla ilgili daha detaylı bilgilerin ilerleyen zamanda çıkacağını söyleyebiliriz.

Apple’ın parmak izi tarayıcısı konusunda da bazı söylentiler bulunuyor. Ekrandan parmak izi tarayıcısını kullanacağı söylenen Apple için şimdilik bu planların rafta olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca hem Touch ID hem de Face ID kullanmanın çok da Apple’lık bir hareket olduğu düşünülmüyor.

Şirketin Touch ID teknolojisini geri getirme planları olduğu da sızdırılmıştı. Şimdi iddialar, Apple’ın yalnızca Çin pazarında Touch ID’li iPhone modelini satışa çıkaracağı yönünde. Bu versiyonda Face ID olmayacak ve nispeten uygun fiyatlı olacak. Bu da Çinli rakiplerle rekabeti kolaylaştıracak.

5G de Apple’ın gündeminde. 5G teknolojili iPhone modellerini bu yıl görebiliriz. Bununla ilgili Apple’ın farklı versiyonlar satışa sunması bekleniyor. Tabii bu da şimdilik yalnızca tahmin.

Son olarak çıkış tarihi ve fiyat ile ilgili çıkan bilgilere bakalım.

iPhone 12 ailesi tabii ki eylül ayında tanıtılacak. Ailenin fiyatı 699 dolardan başlayacak. Diğer iki model ise 999 dolar ve 1.099 dolarlık etiketlere sahip olacak. Bir de, bildiğiniz gibi iPhone 9 (iPhone SE 2) modeli gündemde. Bu modelin de 499 dolarlık fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

Tabii tüm bu fiyatların donanım seçeneklerine göre daha üst seviyelere çıkacağını hatırlatalım.

Cevap bırakın