iPhone 12 ailesi neler sunacak? Tüm sızıntılar!

iPhone 12 ailesinin resmiyet kazanmasına çok az bir zaman kaldı. Peki modeller hangi özelliklerle gelecek? Tüm sızıntıları derledik.

0

iPhone 12 ailesi için geri sayım başladı. Sızıntılara göre bu yıl toplamda dört farklı modelle birlikte karşımıza çıkacak olan en yeni iPhone’lar hem 5G desteği hem de tasarım ve teknik özellik detaylarıyla oldukça konuşulacak. Biz de cihazların resmi tanıtımı henüz yapılmadan, ortaya çıkan sızıntılar ve dedikodular ışığında yeni aileden beklenen yeni özellikleri sıraladık. Dilerseniz çıkış tarihi ile başlayalım.

iPhone 12 ailesi ne zaman çıkacak?

Bildiğiniz gibi her yeni iPhone modeli, bugüne kadar Eylül ayı içerisinde kullanıcılarla buluştu. Ancak bu sefer Koronavirüs pandemisi nedeniyle cihazların Eylül ayına yetişmeyeceği ve çıkış tarihi olarak Ekim ayına sarkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tabii ki bu henüz resmi bir bilgi değil. Ancak tüm sızıntılar bunu gösteriyor. Ayrıca belirttiğimiz tarih ABD için geçerli. Bir ihtimal ürünlerin Türkiye’ye gelmesinde de küçük bir gecikme görebiliriz.

Bu arada şirket yarın, yani 15 Eylül tarihinde bir etkinlik düzenleyecek. Bu etkinlikte yeni iPhone’ların gösterilip gösterilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Hangi modelleri görmeyi bekliyoruz? Fiyatlar ne olacak?

Dedikodulara göre yeni iPhone’lar dört farklı model olacak. Bu modeller ve modeller için tahmin edilen fiyat aralıkları şöyle:

  • iPhone 12: 699 – 749$
  • iPhone 12 Max: 799 – 849$
  • iPhone 12 Pro: 1049 – 1099$
  • iPhone 12 Pro Max: 1149 – 1199$

Tasarım ve ekran tarafında beklenilen değişiklikler

Her yeni iPhone serisinde yeni bir renk seçeneğiyle tanışıyoruz. Hatırlarsanız geçtiğimiz 11 serisinde Geceyarısı Yeşili isimli bir renk hayatımıza girmişti. Dedikodulara göre 12 serisinde de lacivert renkli yeni bir modelin geleceği söyleniyor.

Genel tasarım hatlarının iPhone 12 serisinde büyük değişikliklere uğraması beklenmiyor. Ancak kasa yapısının yeni iPad Pro’ya benzer bir ovallikte olabileceği söylenirken, arka tarafta iPhone 11 ile tanıştığımız Apple’a özgü kamera dizaynının devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca telefonla ilgili en çok gündeme gelen bir diğer tasarım değişikliği çentik kısmında karşımıza çıkacak. Sızıntılara göre eleştirilere konu olan geniş çentik alanı, iPhone 12 serisiyle beraber önemli derecede küçültülerek ekran kasa oranı arttırılacak.

Ekran konusunda tabii ki modellere göre boyutlar değişiklik gösterecek. Beklentiler iPhone 12 modelinin 5.4 inç, iPhone 12 Max ve Pro modellerin 6.1 inç, 12 Pro Max modelinin ise 6.7 inç boyutla gelmesi üzerine. Ayrıca dört modelin de OLED panel kullanacağı ve tabii ki boyutlarına göre farklı çözünürlüklerle geleceği söyleniyor.

Kamera sayısı artıyor!

Günümüz akıllı telefonların kameraları, tüketicilerin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Son dönemde özellikle kamera sayısı anlamında ciddi bir artış söz konusu. Sızıntılara göre yeni modellerin kamera ve sensör sayısı anlamında bazı iyileştirmeler olacak.

Sızıntılara göre 11 serisindeki baz modelde çift kamera yer almasına karşın, yeni seride ana kamera, zoom ve ultrageniş açı olmak üzere üçlü arka kamera sistemine geçiliyor. Üst modellerde ise Lidar sensör eklemesi göreceğiz gibi. Tabii ki kamera sensörlerinin de yenilenmesi beklenirken, hem donanım hem de yazılımsal olarak nasıl iyileştirmelerin olduğunu ancak lansman sırasında öğrenebileceğiz.

Yeni işlemciye merhaba diyeceğiz: Apple A14

Neredeyse kesin olan bir diğer konu da tabii ki işlemci. Her yeni seride işlemciyi güncelleyen şirket, bu sefer karşımıza Apple A14 işlemcisiyle çıkacak. Yeni işlemciyi, dört modelin hepsinde göreceğiz. Sızıntılara göre Apple A14 işlemcisi, önceki A11’e göre işlem performansında %40, GPU performansında ise %50 oranında daha yüksek bir performans sunacak.

Cevap bırakın