iPhone 12, 5G modemi ile göz dağı verecek

0

iPhone 12 serisi tahmin edileceği gibi birçok iyileştirmeyle birlikte gelecek. Aynı zamanda gelişmiş kameralar ve A14 Bionic işlemci de serinin kozları arasında yer alacak. Ancak, serisinin kozları bunlarda sınırlı değil. Çıkan sızıntılara göre iPhone 12, 5G bağlantısıyla çıtayı bir üst seviyeye taşıyacak.

Snapdragon X60 5G, iPhone 12’ye ne katacak?

İddialara göre Apple, iPhone 12 serisinde Qualcomm’un Snapdragon X60 5G modelimi kullanacak. Bu da Galaxy Note 20 serisi ve Google Pixel 5 gibi önemli rakiplerine karşı iPhone 12 ailesini avantajlı hale getirecek. Daha önce çıkan iddialar, Galaxy Note 20 serisinde Snapdragon X55 modemin kullanılacağını söylüyordu.

Peki X60, iPhone 12 serisine nasıl bir avantaj sağlayacak?

Snapdragon X60 5G modem, 5 nm üretim süreciyle geliyor. Bu da modem donanımının daha küçük olmasını sağlıyor. Telefonda daha az yer kaplayan modem, telefonun boyutuna da pozitif katkı sağlayabilir. Ek olarak 5 nm üretim süreci, güç verimliliğine de olumlu bir katkı sağlıyor. Dolayısıyla daha uzun pil ömrü göreceğimizi de söyleyebiliriz.

Snapdragon X60 5G modem

X60 5G modemde 6 GHz altı ve mmWave teknolojileri aynı anda kullanılıyor. Böylece hem daha yüksek hem de daha güvenilir hızlara ulaşmaya olanak sağlıyor. X60 5G modem, 5G şebekesi üzerinden sesli görüşmeler için de destek sağlıyor.

Her ne kadar iPhone 12 serisi olarak bahsetsek de Apple bu modemi belirli modellerde kullanmayı tercih edebilir. Önceki sızıntılara baktığımızda iPhone 12’nin yalnızca 6 GHz altı ağları, iPhone 12 Pro’nun ise hem 6 GHz altı ve mmWave teknolojilerini kullandığını görmüştük.

Son olarak Qualcomm’un Snapdragon X60 etkinliğinde yaptığı bir açıklamayı hatırlatalım. Şirket, Snapdragon X60 kullanan 5G destekli akıllı telefonların 2021 yılının başlarında piyasaya sürülmesinin beklendiğini söylemişti. Ancak, Apple bu konuda bir ayrıcalık almış olabilir.

Cevap bırakın