iPhone 11 mi, iPhone 11 Pro mu? Hangisi daha popüler?

0

Apple, en yeni iPhone modellerini tanıtarak akıllı telefon dünyasına çok konuşulacak üç yeni model daha kazandırdı. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri ön siparişe çıkmalarıyla birlikte oldukça başarılı bir  başlangıç yaptı. Cihazlar ön siparişe açıldıktan sonra, hangi modele daha fazla ilgi olduğu da ortaya çıktı. Bu verilerle birlikte, iPhone 11 mi, iPhone 11 Pro mu sorusu da bir nevi yanıt bulmuş oldu.Tabii bunun cevabının tüketici gözünde olduğunu belirtelim.

iPhone 11 mi, iPhone 11 Pro mu?

iPhone 11 geçen yılın iPhone XR’ının yerini aldı. iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max modelleri ise iPhone XS ve iPhone XS Max’in yen nesli oldu.

iPhone 11, geçen yıl tanıtılan modele göre 50 dolar daha ucuz bir fiyat etiketi ile tüketicilere sunuldu. Durum böyle olunca, tüketicilerin ilgisinin de bu modele kayabileceği tahminleri ortaya çıktı. Ancak, beklenen olmadı. 50 dolarlık fark alıcıların çok fazla ilgisini çekmedi. Tüketiciler yönünü daha ‘Profesyonel’ modellere çevirdi.

Tayvan‘dan gelen bilgiler, ön siparişlerin yüzde 70’inin iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinden oluştuğu yönünde. Tercih edilen depolama alanı ise 256 GB. Son zamanlarda 64 GB depolama alanının popülerliği gün geçtikçe azalıyor.

Birkaç gün önce, Ming-Chi Kuo isimli analist de ABD’de birçok insanın tercihini Pro modellerden yana kullandığını belirtti. Tüketiciler bu satın almayı, ellerindeki mevcut telefonu takas ederek gerçekleştiriyor.

Çin cephesinde baktığımızda ise fiyat kesintisinin burada daha fazla karşılık bulduğunu görüyoruz. Çinli alıcılar iPhone 11‘i tercih ediyor.

Geçen yılın verilerine baktığımızda işlerin tam tersi şekilde ilerlediğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl ön siparişlerin yalnızca yüzde 45’ini iPhone XS ailesi oluşturmuştu. Bu iki modelden bir ay sonra satışa çıkmasına rağmen iPhone XR ise Apple’ın en popüler modeli olmuştu.

Cevap bırakın