iPadOS 15, uygulamalar için RAM limitini artıracak

0

Apple, iPadOS 15 ile tüketicilerin aklında soru işaretlerine neden olan önemli bir problemi düzeltiyor. İşte detaylar…

iPad Pro, her ne kadar dizüstü bilgisayarınızın yerine kullanabileceğiniz bir ürün olarak tanıtılıyor olsa da, barındırdığı bir problem kullanıcıları oldukça rahatsız ediyordu ve Apple, iPadOS 15 ile bu problemi düzeltiyor. İşletim sistemi tarafından üçüncü taraf uygulamalara uygulanan 5 GB RAM sınırından bahsediyoruz. Gelen haberlere göre, bu sınır artırıldı.

Çoğunlukla tasarımcılar ve diğer alanlarda yaratıcılıklarını kullanmak zorunda olan profesyoneller başta olmak üzere bazı ileri düzey kullanıcılar, M1 destekli iPad Pro’larında güçlü uygulamalar kullanıyor, bu nedenle onları yalnızca 5 GB RAM kullanabilecek şekilde sınırlamak, söz konusu uygulamaların performansını düşürüyor. Apple’ın bu RAM sınırının da bir açıklaması tabii ki var. Şirket, bu sınırlama ile kullanıcılar hangi uygulamayı kullanırsa kullansın tüm sistemin akıcı bir şekilde çalışmasını ve sisteme yeterli bellek kalmasını istiyor. O yüzden doğal olarak limit tamamen kalkmayacak.

iPadOS 15 ile limit artımının boyutu iPad modeline göre belirlenecek. Örneğin geliştiriciler, iPad Pro’daki uygulamalarıyla artık 12 GB’a kadar RAM talep edebileceklerini ve kalan 4 GB’ı işletim sistemine bırakabileceklerini söylüyorlar. 8GB modellerde ise bu RAM limiti 6GB’a yükseltildi.

Öte yandan, 5 GB’den daha az RAM’e sahip iPad’ler muhtemelen eskisi gibi aynı sınırlara sahip olacak.

Cevap bırakın