iPad’a tam sürüm Photoshop geliyor

0

Adobe merakla beklenen müjdeyi verdi ve iPad’e tam sürüm Photoshop CC geleceğini resmi olarak açıkladı.

iPad, çıktığı ilk günden bu yana popüler cihazlardan biri oldu. Özellikle iPad Pro’nun çıkmasıyla beraber bu ürün adeta bilgisayar gibi kullanılan bir cihaz haline geldi. Donanım gücü olarak bilgisayarı aratmayan iPad Pro özellikle iOS 11 ile beraber birçok yeni özelliğe de kavuşmuştu. Ancak bu kadar güçlü bir cihazın bazı sorunları da vardı: Tam sürüm Photoshop desteğinin bulunmaması. Her ne kadar iPad için Photoshop sürümü bulunsa da bu sürüm standart bir Photoshop’un tüm özelliklerine sahip değildi.

iPad’a tam sürüm Photoshop geliyor

Kullanıcıların en büyük şikayetlerinden biri olan bu tam olmayan Photoshop sürümü sorunu nihayet ortadan kalkıyor. Bu konuda ilk haberler bu yılın Temmuz ayında gelmişti. Birçok resmi açıklama bilgisayar sürümü ile aynı özelliklere sahip Photoshop iPad versiyonunun 2019 yılında duyurulacağı bilgisi veriliyordu.

Resmi açıklama ise 15 Ekim’de düzenlenen Adobe MAX etkinliğinde geldi ve Adobe, Photoshop CC’nin iPad sürümünün 2019 yılında piyasaya sürüleceği duyuruldu. Yeni sürümün en önemli özelliği ise PSD dosyalarını açıp kayıt edebiliyor olması. Bu da özellikle tasarımcılara katmanlı çalışma ve PSD dökümanlarını paylaşma imkanı getiriyor. Bugüne kadar profesyonel kullanıcıların en çok beklediği uygulamalardan biri olan tam sürüm Photoshop’un iPad’e geliyor olması sektörde önemli bir heyecan oluşturdu.

Bu önemli bir detay zira özellikle profesyonellerin tercihi olan iPad Pro, genelde tasarımcı, grafiker ve benzeri meslekleri icra edenler tarafından kalemiyle beraber kullanılıyor. Ancak tüm sürüm olmayan Photoshop, verimli bir kullanım deneyimi sunmadığı için büyük eleştiriler alıyordu. iPad Pro’nun tam sürüm Photoshop ile çalışması önemli bir yenilik. Tam sürüm Photoshop bilgisayar üzerindeki sürümle aynı özelliklere sahip olacak ve Creative Cloud ile entegre çalışabilecek. Bu da özellikle ekip işi yapanlar için güzel bir haber.

Her ne kadar Adobe bu yeni uygulamayı duyurmuş ve bazı küçük demolar yayınlamış olsa da şimdilik tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda net bir bilgi vermiyor. Ancak gelen haberlere bakılırsa iPad için tam sürüm Photoshop 2019 yılında kullanıcılarla buluşacak.

Adobe bu etkinlikte tam sürüm iPad için Photoshop CC’ye ek olarak Project Aero ve Project Gemini’yi tanıttı. Adobe ayrıca kolay video düzenleme uygulaması olan Premiere Rush CC’nin de tanıtımını gerçekleştirdi.

Bir bilgisayar kadar güçlü iPad ve iPad Pro ailesine tam sürüm Photoshop gelmesi belli bir sektörde çalışanlar için önemli bir haber. Bu haberle beraber artık iPad sahipleri de Photoshop’un bütün özelliklerini kullanabilecekler. Güzel ve önemli bir gelişme.

 

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın