iPad Pro Yenilendi ve Gücünü Bir Kez Daha Ortaya Koydu

0

 

Tablet dünyasının en premium en güçlü ve en gelişmiş özellikli ürünlerinden biri iPad Pro geçtiğimiz günlerde sessizce yeni modeline kavuştu. Telefon ekranlarının büyüdüğü, dizüstü bilgisayarların fiyatlarının düştüğü bu dönemde “Tablet ne kadar gerekli?” ya da “Tabletler bilgisayarın yerini alabilir mi?” tartışmasına tamamen başka bir yorum katan Apple, yeni iPad Pro ile bu düsturundan taviz vermiyor.

ipad
iPad Pro özellikle aksesuarlarıyla kullanıldığında bilgisayarları alt edecek potansiyele sahip oluyor

Yeni iPad Pro

Yeni iPad Pro A12Z Bionic işlemci ile geliyor. Apple’ın mühendisliğinin eseri olan bu çip sekiz çekirdekli bir işlemci ve yine sekiz çekirdekli bir grafik işlemci ile geliyor. Güç tüketimi ve ısı değerleri konusunda hassas olan bu yeni işlemci sayesinde on saate yakın pil ömrü ve az ısınma gibi avantajlara sahip oluyorsunuz. 128 GB’dan başlayan baz model 11 inç ekrana sahip ve 6399 liraya satılıyor. Bir de 1 TB (evet terabyte) kapasiteli 12.9 inç dev (ama hafif) model bulunmakta. Onun da fiyatı 10150 lira.

Zengin ve işlevsel aksesuarlar

Tabletin fiyatı ne yazık ki yüksek. Daha verimli ve hatta keyifli çalışmanız için birkaç aksesuar da önermemiz gerekiyor. Smart Keyboard Folio hem koruyucu bir kılıf hem de açısı ayarlanabilir bir klavye olarak müthiş bir iş yapıyor. Ancak 1399 lira fiyat etiketi düşündürüyor. Alternatif olarak birkaç ay içerisinde çıkacak trackpad ürünü de düşünülebilir. Bu ürün ile dizüstü bilgisayarların dokunmatik yüzeyine benzeyen bir aksesuara sahip oluyorsunuz.

LIDAR
LIDAR ile Artırılmış Gerçeklik uygulamaları henüz emekleme aşamasında…

LIDAR ve Artırılmış Gerçeklik

Yeni iPad Pro’ların en radikal özelliklerinden biri LiDAR (Light Detection and Ranging) denen bir sistem. NASA’nın Mars görevlerinde kullandığı bu sistem bir nesneye ışık gönderip yansıma sonucu gelişmiş bir sonar cihazı çalışarak bir odanın içerisindeki her nesnenin boyutunu ve konumunu gerçek zamanlı ölçebiliyor. Bu da bizi artırılmış gerçekliğe (augmented reality) yönlendiriyor. Henüz tam anlamıyla kullanılmayan bu özellik tahminimce mimari ve moda uygulamalarında ön plana çıkacak. Belli ki Apple 2020 yılında bu iki teknolojiyi öne çıkartacak.

Riskli Zar

Genel olarak kalemin özelliği veya tasarımda bir değişime gidilmediğini gördüğümüz iPad Pro muhtemelen çok tartışılacak. Özellikle aksesuarlarıyla birlikte gelişmiş bir dizüstü fiyatına gelen ve hatta geçen iPad Pro “niş” kategorisinde daha da marjinal hale geliyor. Sonuçta bu ürün Apple’ın son yıllarda en cesur şekilde attığı zar. Belki de evlerde daha çok zaman geçirdiğimiz, işlerin mobil olarak çözüldüğü bu dönemde yeni iPad Pro gerçek bir iş bitirici olacak ya da unutulacak.

iPad ile ilgili güncel ürün ve aksesuarlara ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın