Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültüriPad Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır?

  iPad Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır?

        Kilitlenen veya Apple logosunda takılan iPad’i düzeltmek için kurtarma modu oldukça işe yarar. Bazen kilitlenmiş iPad’i yeniden başlatmaya zorlamak sorunu çözebilir. Kurtarma modu, cihaz  yeniden başlatılmaya zorlanmasına rağmen yine de açılmadığı durumda kullanılır. iPad Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımda, tamamen kilitlenmiş iPad’in nasıl açılabileceğimden bahsedeceğim.         iPad kurtarma modu ile açıldığında fabrika ayarlarına sıfırlandığını da söylemeliyim.

  iPad’i yeniden başlatma

        iPad’de işlem yapılamıyor ve cihaz tepki vermiyorsa öncelikle yeniden başlatma denenmelidir. iPad modellerine göre cihazın yeniden başlatılması da farlılık gösterir.  Ana ekran tuşu olan modellerde, Üst düğme ve Ana Ekran düğmesine 20 saniye basılı tutulup cihaz yeniden başlatılmaya zorlanabilir. Face ID özelliği olan iPad’lerde  Sesi Aç , Sesi Kıs ve üst düğmeye aynı anda basılarak cihaz yeniden başlatılabilir.

  iPad’i yeniden başlatmaya zorlama

        iPad kurtarma modunda açıldığında fabrika ayarlarına döndüğünden, cihazdaki içerikleri kaybetmemek için öncelikle zorla yeniden başlatma denenebilir.  Bu işlem, normal kapatma işlemi çalışmadığında iPad’i kapanmaya zorlar. iPad’i yeniden başlamaya zorlama, cihazın modeline göre farklılıklar gösterir.

  • Ana Sayfa düğmesi varsa : iPad’de Ana Sayfa düğmesi varsa, üst düğme ile Ana Sayfa düğmesine aynı anda basılı tutarak, Apple logosu göründüğünde her iki düğmeyi bırakıp cihazı açılmaya zorlayabilirsiniz.
  • Ana Sayfa düğmesi yoksa : iPad’de Face ID varsa, Ses  düğmesine basıp hemen bırakınSesi Azalt düğmesine basıp bırakın, ardından üst düğmeyi basılı tutun . Apple logosu göründüğünde üst düğmeyi bırakarak cihazı açmaya zorlayabilirsiniz.

        iPad, Apple logosunda donuyorsa  bu durumda kurtarma moduna zorlamak gerekiyor.

  Kurtarma Moduna Zorlamadan Önce

        Apple logosunda donan ya da açılmayan iPad’i kurtarma modunda açmak için macOS veya Windows işletim sistemli bilgisayar kullanılabilir. Öncelikle, Mac ortamlarda kurtarma işlemini yapabilmek için işletim sisteminin son sürüme güncellenmiş olması gereklidir. Aynı şekilde, Windows işletim sisteminde iTunes uygulamasının kurulu ve güncel olduğundan emin olmalısınız.

        Kurtarma modu, iPad’in açılmadığı durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Bu işlemin sonucunda cihazda daha önce bulunan içerikler silinecektir.

  iPad’i Kurtarma Moduna Zorlama

        iPad’i kurtarma moduna zorlayarak açmak için bilgisayarda iTunes uygulaması kullanılır. iPad’i bilgisayara bağladığınızda iTunes açıksa veya otomatik olarak açılmışsa, iTunes’u kapatıp yeniden açmalısınız.

        iPad’i Kurtarma Moduna zorlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. iPad’i PC’nize veya Mac’e iPad ile birlikte gelen kabloyu kullanarak bağlayın.

  2. macOS Catalina veya sonraki  sürümü yüklü Mac’te Finder’ı açın. Windows yüklü bilgisayarda iTunes’u açın.

  3. Bir Kurtarma Modu ekranı gelecektir.

  4. iTunes açık ve iPad bilgisayara bağlıyken, kullanılan iPad’in modeline göre aşağıdaki işlemlerden birini gerçekleştirin:

   • Face ID özellikli iPad : Sesi Aç düğmesine basıp bırakın , Sesi Azalt düğmesine basıp hemen bırakın ve ardından iPad Kurtarma Moduna girene kadar üst düğmeyi basılı tutun .
   • Ana Sayfa düğmeli iPad : Kurtarma Modu ekranı görünene kadar Ana Ekran düğmesiyle üst düğmeyi aynı anda basılı tutun .

  5. iTunes kurtarma ekranında iPad’i bulup Güncelle’yi seçerek işleme başlayabilirsiniz.

  6. Güncelleme tamamlandığında, iPad kurulum sürecine devam edebilirsiniz.

        Kurtarma modu, iPad’i fabrika ayarlarına döndürdüğünden, cihazdaki eski bilgilerde silinecektir. Kurtarma modunda işlem yaparken cihazın ekran şifresi ve Apple ID hesabının kullanıldığını da hatırlatmalıyım.

        Twitter takip için @salihertugrul   YouTube kanalım

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN