iOS kullanıcıları için en tehlikeli iki uygulama!

0

Yeni yapılan bir güvenlik araştırmasına göre iOS kullanıcıları için tehlikeli ve veri toplayan uygulamalar ortaya çıkartıldı. Araştırmaya dahil edilen mobil uygulamların üçüncü taraflarla kullanıcıların kişisel bilgilerini ne kadar paylaştığı incelendi. Bu kapsamda en popüler uygulamaların aslında ‘en güvensiz’ uygulamalar olduğu ortaya çıktı.

iOS kullanıcıları Instagram ve Facebook’a dikkat etmeli

Apple’ın pek çok değişikliği içinde barındırdığı iOS sürümü olan 14 özellikle gizlilik konusunda pek çok uygulamanın açığını ortaya çıkarttı. Yeni gelen özellikle beraber hangi uygulamanın o an mikrofonu ya da kamerayı kullandığı ekranın üst kısmında hem bir bildirim hem de bir yeşil ışık ile gösteriliyor. Haliyle kullanıcılar hangi uygulamanın o an kamerayı ya da mikrofonu kullandığını anlayabiliyor.

iMore tarafından yayımlanan pCloud araştırmasında vurgulandığı gibi çevrim içi gizlilik konusunda araştırmalar yapan şirket, mobil uygulamalara karşı duyulan endişeler neticesinde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. App Store’da yer alan yeni Apple gizlilik etiketlerine odaklanan pCloud, en çok veri toplayan iki uygulamanın her gün milyonlarca aktif kullanıcısı olan Instagram ve Facebook olduğunu görüldü.

Yayımlanan raporda uygulamaların yüzde 52’sinin veri topladığını ve üçüncü taraflarla paylaştığı ortaya çıktı. En tehlikeli ve kullanıcıları verilerini paylaşan uygulamalar arasında yer alan Instagram yüzde 79 oranında kişisel verileri paylaşıyor. İkinci sırada ise Facebook yüzde 57 oranında kişisel verileri paylaşmasıyla yer alıyor. Bu aynı elden yönetilen şirketlere ek olarak yüzde 50 oranında kullanıcıların verilerini paylaşan diğer uygulamalar Linkedln ve Uber Eats oldu.

iOS kullanıcıları-00

Raporda aynı zamanda YouTube’da her video aratıldığında kişisel verilerin yaklaşık yüzde 42’sinin başkalarına gönderildi vurgulanıyor. Bu verilerin üçüncü taraflarla paylaşılması videolardan önce ve video sırasında göreceğiniz reklam türlerini belirlenmesini sağlamak ve sizi diğer sosyal medya platformlarında hedefleyecek markalara satılmak için toplanmaya devam ettiği belirtiliyor.

Bu uygulamalar en tehlikeli olanlardı peki en güvenli olanlar hangileri? Facebook ve Instagram, bir uygulamanın kendi ürünlerini tanıtmak için toplanan tüm kişisel verilerin yüzde 86’sına sahip. Rapor ayrıca Signal, Clubhouse, Netflix, Microsoft Teams, Google Classroom, Shazam, Etsy, Skype ve Telegram da  dahil olmak üzere en güvenli uygumaların bazılarını gözler önüne serdi.

Yüzde 2 oranında veri paylaşan uygulamalar arasında ise BuzzFeed ve Discord gibi popüler uygulamalar yer alıyor.

Cevap bırakın